Anayasal sistemimizde bakanlar kurulu
Cabinet government in our constitutional system
  1. Tez No: 162337
  2. Yazar: SERDAR NARİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYYAZ GÖLCÜKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Çağdaş Demokrasilerde yürütme kavramı Anayasa Hukukunun sürekli gündeminde yer alan bir konudur. Yürütmenin görevleri sosyo-ekonomik gelişmelere bağlı olarak sürekli artmaktadır. Bu olgu ise güçlü yürütme ya da yürütmenin güçlendirilmesi düşüncesini beraberinde getirmiştir. Günümüz Anayasal demokrasilerinde görevleri sürekli artan yürütme organı yapısı bakımından monist ve düalist yürütme olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anayasa Hukuku doktrininde hükümet sistemleri, kuvvetlerin arasındaki ilişkilere göre sınıflandırılmaktadır. Kuvvetlerin yumuşak ayrılığı ya da ılımlı işbirliği diye nitelendirilen parlamenter hükümet sisteminde, düalist yürütmenin siyasi açıdan sorumlu kanadı bakanlar kuruludur. Yürürlükteki Anayasal sistemimiz, getirilen yarı başkanlık eleştirilerine karşın düalist parlamenter hükümet sisteminin asli özelliklerini benimsemiştir. Bu bağlamda siyasal sistemimizde siyaseten yetkili ve sorumlu olan kanat bakanlar kuruludur. Ne var ki, yürürlükteki Anayasamız aslında sembolik yetkileri olması gereken Cumhurbaşkanını güçlendirmiş ve geniş yetkilerle donatmıştır. Anayasamız bakanlar kurulu içinde ise Başbakanı güçlendirmiştir. Parlamenter hükümet sistemlerinde düalist yürütmenin siyasal açıdan sorumlu kanadı olan bakanlar kurulunda, çağdaş batı demokrasilerinde olduğu gibi, ülkemizde de Başbakan çok önemli bir yer kazanmıştır. Kurulun gerçek lideri artık başbakandır. Başbakan, bakanlar kurulunun en başta gelen üyesi ve lideri olarak, hükümetin genel siyasetini belirlenmesinde rol oynar, bakanlıklar arasında uyum ve işbirliğini gözetir. Bu bağlamda başbakan bakanlar kurulunun devlet başkanı ve parlamento ile olan ilişkilerinde de hükümetin genel siyasetini yürütür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Executive is one of the popular consept which continuously takes part in the agenda of constitutional law. Due to the social and economic developments ;the duties of the executive continuously rises. As a result of this fact.the thought of reinforcing the executive occures in the states. In modern constitutional democrasies the executive is seperated into two parts which are called monist and dualist. In constitutional law doctrin,the government systems are classified according to the relationships between the powers. In the Parlamentary government which known as soft seperation of powers or moderate cooperation of powers,the part of the dualist structure of the executive which is politicaly responsible is the cabinet. Our valid constitutional system has accepted the fundamental principles of parlamentary government. In our political system authorized and responsible part is the cabinet. However, 1982 constitution's a choice has reinforced the head of the state although he should have symbolic competance.Our constitutional law also reinforced the prime minister in the cabinet. In our country the prime minister has became the strong leader of the cabinet The prime minister also has became popular in the cabinet like the prime ministers who are the leader of the western democratic countries.The prime minister as being the leader of the cabinet deals with the general politics of the government and makes a strong connection with the other members of the cabinet. Briefly he coordinates the general policy of the government and leads the relationships between the head of the state parlament and the cabinet. VI