Bağımsız idari otorite olarak Sermaye Piyasası Kurulu
Capital Markets Board as an independent administrative authority
- Tez No: 280319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İşletme, Law, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Uzun vadeli fonların karşılaştığı piyasalara sermaye piyasaları adı verilmektedir. Sermaye piyasaları, ekonominin ihtiyaç duyulan kesiminde büyük bir finansman desteği sağlamaktadır. Sermaye piyasasından beklenilen bu fonksiyonun yerine getirilebilmesi için, sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışması, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunması gerekmektedir. Bu nedenle 2499 sayılı SerPK kabul edilerek, yürürlüğe girmiştir.SerPK'nın getirdiği en önemli yeniliklerden birisi SPK'nın kurulmasıdır. SPK'nın, anayasal temelini 1982 Anayasası'nın 167. maddesi oluşturmaktadır. SPK'nın kuruluş amacını; sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışması, menkul kıymetler ve sermaye piyasasıyla ilgili kuruluşlar hakkında kamunun aydınlatılması, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunması oluşturmaktadır. Kurul, yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanmaktadır. Kurul, idari ve mali özerkliğe sahiptir. Ancak SerPK'da Kurul'un, bir devlet bakanlığıyla ilişkilendirildiği görülmektedir. Bu ilişkilendirmenin temel sebebini, anayasal sistemimiz açısından tamamen bağımsız bir idari makam oluşturulmasının mümkün olmaması nedeniyle idarenin bütünlüğü ilkesini gerçekleştirme düşüncesi oluşturmaktadır. SPK, yerinden yönetim kuruluşlarının içinde mahalli idareler ve hizmet yerinden yönetim kuruluşları dışında üçüncü bir kategori içerisinde yer almaktadır.SPK, ilgili bakanlıkça önerilecek dört aday arasından iki, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, BDDK, TOBB ile TSPAKB tarafından önerilecek ikişer aday arasından birer kişi olmak üzere, Bakanlar Kurulu Kararıyla atanacak yedi üyeden oluşmaktadır. Kurul başkan ve üyelerinin görev süresi altı yıldır. Süreleri bitenler yeniden seçilebilir. Başkan dışındaki üyelerin üçte biri iki yılda bir yenilenir. Kurul başkan ve üyelerinin görev süreleri dolmadan görevlerine son verilemez.SPK'nın faaliyet alanında düzenleme yetkisi, denetleme yetkisi ve idari yaptırım uygulama yetkisi bulunmaktadır. Kurul'un sahip olduğu bu yetkilerin, hukuka uygun kullanılmaması sonucunda meydana gelen zararların, SPK'nın sorumluluğu kapsamında tazmini yoluna gidilebilir. Nitekim Kurul, yargı organları tarafından kamu kurumlarından farklı algılanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The market for long-term funds is named capital market. The capital market supplies major source of financing in required sector of economy. To satisfy this function of the capital market; the capital market has to work with confidence, clarity and grind away; also it is required to protect saver right and profit. Therefore capital markets law no. 2499 has been accepted and inured.One of the most innovations of capital markets law is foundation of the capital markets board. Law no. 167 of 1982 fundamental law forms constitutional basis of the capital markets board. Foundation purpose of the capital markets board; to work capital market with confidence, clarity and grind away, to clarify the public about the companies that are associated with security and capital market, to form protection of saver right and benefit. The board uses its authorization own under liability independently. Also the board has administrative autonomy and financial autonomy. However it is seen that the board associated with a ministry of state in capital markets law. Basic reason of this association, implementation opinion of integrity principle is formed by reason of it is not possible to form an administrative authority that is exactly independent constitutionally. Capital Markets Board takes place within the local administrative organizations.The capital markets board consists of seven members who are assigned with cabinet decision. These members are elected from two candidates among four nominative candidates offered by an associated ministry of state and one each candidate among two each nominative candidates offered by the Ministry of Finance, the Ministry of Industry and Commerce, the Banking Regulation and Supervision Agency, the Turkish Union of Chambers and Commodity Exchanges, Association of Capital Market Intermediary Institutions of Turkey. Term of office of board governor and members are six years. They can win a second time after six years. One-third of members except governor renew bi yearly. Board governor and members cannot dismiss from office until the expiration of the term of office.Regulation power, supervisory power and administrative practice power are found scope of the capital market board activities. Consequential losses as a result of improper use of board powers can adhibit liability coverage of capital compensation. In fact, the board senses different from public bodies by judicial bodies.