Bir eğitim kurumu olarak Kestanepazarı Kur'an Kursu
As an education instution; Kestanepazarı Koran Course
- Tez No: 162346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT EV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmamız, Kestanepazarı Kur'an Kursunun tarihsel gelişimi ve eğitim- öğretim faaliyetlerinin ve mezunların bu konudaki görüşlerini kapsamaktadır. Girişi Bölümünde problem tartışılarak bir çerçeve çizilmiştir. Birinci bölümde, Kestanepazarı Kur'an Kursunun kuruluşu öncesinde Türkiye'deki Kur'an kursları hakkında bilgi verilmiş, oluşum aşamasından bahsedilmiş ve kurumun bünyesi altında faaliyet gösteren kuruluşların hizmetlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Kestanepazan Kur'an Kursunun mezunlanndan elde edilen bulgulara dayanılarak eğitim-öğretim faaliyetleri çıkanlmış ve yorumlar yapılmıştır. Araştırmamız sonuç ve değerlendirme ile tamamlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
Our study is countains historical improvement and activities of education and graduations thought about this subject. In the introduction part, the frame had been determined after problem had been argued. In the first section before the foundation of Kestanepazari Koran Course information about Koran courses in Turkey had been given, progress of foundation had been explained and services of the foundations which worked under the control of institution had been mentioned. In the second part the activities of education according to the finding gained from graudation had been formed, and commented. The result of our searching and evulation had been completed. In the third part by using the comments and dignosises an evaluation has been made. vin