Denizcilik işletmelerinde örgüt kültürü ve İzmir bölgesine yönelik bir araştırma
Organizational culture in shipping companies and a study for the province of İzmir
- Tez No: 162349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmada denizcilik işletmelerinin örgüt yapışma etki eden örgüt kültürü değişkenlerinin çalışanlarca algılanma şeklinin ortaya konması, algılama farklılıklarının saptanarak bu farkın ortadan kaldırılmasına yönelik öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri ilgili literatür taramasından oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde denizyolu taşımacılığı, denizcilik işletmelerinin çeşitleri, denizcilik işletmelerinin örgüt yapıları ve denizcilik işletmelerinin örgüt yapılarına etki eden faktörler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde örgüt kültürü kavramı, örgüt kültürü yaklaşımları ve örgüt kültürü modelleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, gerçekleştirilen araştırmanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Örgüt kültürü modellerinden Denison modeline göre oluşturulan anketle İzmir Bölgesinde lider konumda olan bir denizcilik işletmesi ve kontrol grubu olarak alınan bir diğer denizcilik işletmesinin çalışanları inceleme konusu yapılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların profillerinin saptanmasının ardından, çalışanların örgüt kültürü değişkenlerini algılama farklılıkları ortaya konmuş ve bu sonuçlara bağb olarak ta öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyze and reveal how employees perceive the wide range of variables related with any organizational culture which is likely to affect the organization structure within maritime business. The study also aims to develop and propose certain possibly effective means of eliminating any significant diversities determined to have appeared within the perceptions revealed. This study comprises three chapters, the first two of which reflects an attentive review offers detailed research through such basic topics as the diverse feature of shipping, the main types of maritime businesses, the organizational structures mostly adopted by maritime industry and finally the factors likely to affect this structure. The second chapter mainly deals with the overall concept of ' organizational culture ' as well as a variety of approaches towards this concept including the models employed. The last chapter discusses the overall outcomes of a research administred. The research carried out through a questionnaire produced in full compliance with the principles of Denison Model, one of the prevailent models utilized in organizational culture. The questionnaire was conducted with the employees of a leading shipping company operating in İzmir region and chose of another shipping company to be regarded as a control group. Following the analysis of the profils of the participants, the differences in their perceptions over the variables related with the organizational culture are carefully discussed based on which certain proposals are developed. VI