Türk finans sisteminde özel emeklilik fonlarının finansal derinleşmeye etkisi
- Tez No: 162348
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun yaşanan ile tüm dünyada ülkelerinde ekonomik buhran dönemlerinin etkisi ile liberalleşme hareketlerine girişilmiştir. Gelişmekte olan ülkeler; ekonomilerini kapalı kalıplardan kurtarmışlar ve finansal liberalleşme ve derinleşme sürecine girmişlerdir. Gelişmiş ülkeler ise özellikle gelecekte daha derin hissedecekleri yaşlı nüfus sorununu çözmek için sınır ötesi yatırımlara yönelmişlerdir. Tüm dünya, gelecekte yaşlı nüfus sorunu ile karşı karşıya kalacaktır. Bunu önceden sezen ülkeler, özellikle vatandaşlarına emeklilik dönemlerinde ödeyecekleri ücretlerin finans sistemi üzerindeki olumsuz etkileri sebebi ile, dağıtım sistemini kademeli olarak terk ederek, onu tamamlayıcı nitelikte olan çok ayaklı modellere geçiş sürecine girmişlerdir. Bu çalışmada; henüz yaşlı nüfus problemini derinden hissetmeyen Türkiye ekonomisi mercek altına alınmıştır. Çalışmanın amacı, yeni oluşturulan bireysel emeklilik sisteminin ekonomi üzerindeki etkilerini tartışmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, 1980 sonrası Türkiye ekonomisi ve finansal piyasalarda yaşanan önemli gelişmelere değinilmiştir. İkinci bölümde, Türk Sosyal Güvenlik Sistemi kurumlan ele alınmış ve yaşanan sorunlar nedeni ile Özel Emeklilik Sistemlerinin gerekliliği ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, dünyanın çeşitli ülkelerinin emeklilik sistemlerine değinilmiş ve Türk Özel Emeklilik Sistemi kapsamında yapılan düzenlemeler aktarılmıştır. Dördüncü bölümde ise; Türk Finans piyasasında faaliyet gösteren emeklilik şirketlerinin kuruluş tarihlerinden 16 Haziran 2005 tarihine kadar olan verileri incelenmiş ve Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında yapılan projeksiyonlar ışığında mevcut durum ve olası durumun sermaye piyasalarına etkinlik getirip finansal derinleşmeyi sağlayıp sağlamayacağı hakkında öngörüm yapılmaya çalışılmıştır. Son olarak, sistemin daha çok işlerlik kazanması için, sisteme getirilecek yenilikler öneri olarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whatever the levels of improvement they have, the countries all over the world have attempted the liberal activities with the effect of the economies from the closed forms and have been included in the process of financial liberation and depth while the developed countries have tended to the crossborder investments to solve the problem of the aged population which they will feel more deeply in the future especially. In the future, All over the world will come face to face with the matter of aged population. The countries who have foreseen this have been included in the process of passing to the multipolar models which have the complemantary qualities while they quit graduallly the distribution systems because the wages the countries will espacially pay their citizens in the period of pension have the negative effects on teh financial system. In this study, Turkish Economy which doesn't deeply feel yet the problem of age population. The aim of the study, to discuss the probable effects of Private Pension system just formed on economy. In the first chapter, It has been touched on the important developments experienced in Turkish economy and the financial markete after the year of 1980. In the second part of thesis, it has been dealt with Turkish Social Security System Institutions and It has been mentioned the needs of the private pension funds because of the problems experienced. In the third chapter, The Pension Systems of the various World countries have been touched on and the regulations arranged in the inclusion of Turkish Private Pension System have been transferred. In the forth part, the date from the establishment date to the date of 16 _June, 2005 have been examined and the foresight about whether the present and probable situation will provide the financial depth by activating the stock markets with the help of the projection carried out about the private system has been tried to make. Lastly, th newnesses to be included in the system for being more functional have been tried to be presented as proposal. VI