3D parody with illusion and reality (Tom Stopaard's Rosencrantz and Guildenstern are Dead/Travesties)
3 boyutlu parodi (Tom Stoppard'ın Rosencrantz and Guildenstern are Dead ve Travesties adlı oyunlarında)
- Tez No: 162382
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
131 ÖZET Bu çalışmada Tom Stoppard'ın Rosencrantz and Guildenstern are Dead ve Travesties adlı oyunları, gerçeklik ve yanılsama gibi kavramların dil-yaşantı bağlanımda dilin belirsiz doğası gereği kazandığı çok boyutlu anlam ilişkileri ile değerlendirilmeye çalışılacaktır. Dil, sadece yaşantıyı kaydetmeye ve nakletmeye yarayan, kendisinden ayrı gezinen anlamlara ve nesnelere bağımlı ve onlarla sınırlı bir araç değildir. Başlangıçta bu anlamlan ve nesneleri yaratan dildir. Dilden bağımsız bir anlam ve yaşantı düşünülemeyeceği gibi böyle bir deneyimin dil olmaksızın oluşabileceğini ve ifade edilebileceğini varsaymak, böyle bir olasılığı onamak veya yadsımak da olası değildir. Yaşantı, ister metin-kurgu düzleminde, isterse gerçeklik olarak algılanan ve nitelenen gerçek hayat düzleminde hep dil aracılığıyla oluşmuş ve ifade edilebilmiştir. Ancak dil nereden geldiği ve nereye gidebileceği bilinebilen bir olgu olmaktan doğası gereği çok uzaktır. Bu belirsiz doğa, göstergeyi oluşturan niteleyen-gösteren ve nitelenen- gösterilenlerin arasındaki bağın tamamen raslantısal olmasından, gösteren ve gösterilenlerin sürekli birbirlerine dönüştüğü, başı ve sonu belli olmayan bir anlam- kelime-dönüşüm oyunundan başka birşeyden oluşamamasından kaynaklanmaktadır. Güvenilebilir bir merkezin veya referans noktasının yokluğunda oluşabilecek olan sadece yorumlara dayalı öykülerdir, insanlık tarihinin de diğerleri gibi dil tarafından oluşturulduğu varsayılırsa bu tarihi oluşturan her olgu, olay ve deneyim şüpheye açıktır ve gerçek yerine kurmaca olma olasılığı taşımaktadır, çünkü bu tarih nerden çıktığı belli olmayan öyküler, ve bu öyküleri oluşturan kelimelerden başka bir şey değildir. Edebiyat, sanat, tiyatro, gerçeklik ve yanılsama gibi olgular da herşeyden önce birer kelimedir ve onları tanımlayan toplumsal gerçeklik, arka plan ve ideolojiler132 doğrultusunda biçimlenirler. Bu çalışma yukarıda adı geçen olguları yine adı geçen eserler içinde dilin doğası gereği oluşan metinler-arasılık, belirsizlik, çatışma, taklit ve parody kavramları ile birlikte irdelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
130 ABSTRACT This study aims to explore and discuss the concepts of reality and illusion within Tom Stoppard's two stage plays, Rosencrantz and Guildenstern are Dead and Travesties, tracing the ambiguous nature of language and word-play which result in broader parodies about language in general, and thus, about human experience, in its broader associations with meaning and signification. If language is to be taken as the medium not merely reflecting, but making reality, then human experience, whether factual or fictional, cannot exist outside language. In a system where words keep transforming into still more words in an infinite, circular play of signification, it is a real challenge to locate an origin, a center against which all interpretation can be measured. In this textual reality bereft of a touchstone, all human discourse can be subject to scepticism, since it was language which made such history in the first place. Thus, every idea, situation, or activity becomes first and foremost a word, shaped by social reality, or ideology, defined by what it is not. What it is not, however, cannot be easily nailed down, since it changes meaning according to context, resulting in misunderstandings, gaps, contradictory statements, and questions without answers. Literature, art, theatre, reality and illusion are such words, which, in the scope of this study, shall be discussed with references to the mentioned plays in relation to intertextuality, interpretation, indeterminacy, contradiction, imitation and parody, all resulting from the same ambiguity, that is language.