Fuzûli'nin Türkçe Divanı'nın söz varlığı
The vocabulary of Fuzuli's Turkish Divan
- Tez No: 162383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ŞİRİN USER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 995
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk yazı dilinde zirve hâline gelmiş Fuzûlî'nin Türkçe gazellerindeki yapım ve çekim ekleri, yardımcı fiiller ve çekim edatları söz-söz ilişkisine göre örneklerle sınıflandırılmış, bunların sıklık(frekans) dizini yapılmıştır. Bu inceleme üç ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde, şairin hayatı hakkında kısaca bilgi verilmiş ve bu çalışma için Fuzûlî'nin seçiliş nedenleri anlatılmıştır. Ayrıca, bu bölümde çalışmanın amacı açıklanmış ve Türk yazı dilinin geniş coğrafyaya yayılmış ve uzun bir tarihe sahip Osmanlı Türkçesi incelemeleri için yararları anlatılmaya çalışılmıştır.“Dizin”bölümü,“Ekler Dizini”,“Sıklık Dizini”ve“Görev Tablosuna Göre Sıklık Dizini”başlıklarından oluşmuştur.“Ekler Dizini”nde Fuzûlî'nin Türkçe gazellerindeki görev öğesi olarak kullanılan bütün bağlı morfemler(ekler, çekim edatları, yardımcı fiiller) görevlerine göre sınıflandırılmış ve bağlı oldukları isim ile fiilleri hangi isim ve fiillere bağladıkları örnekleriyle listelenmiştir.“Sıklık Dizini”nde bütün morfemler en sık tekrar edilenden en az tekrar edilene kadar tekrar sayılarıyla beraber dizilmiştir.“Görev Tablosuna Göre Sıklık Dizini'nde morfemlerin sıklığı(frekansı) görevlerine göre yapılmış sınıflandırmaya göre dizilmiştir. ”Sonuç“ bölümünde her iki dizine göre Fuzûlî'nin dilinin nitelikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümün sonuna yararlanılan ”Kaynaklar" listesi konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fuzuli is a very important poet of Turkish language. In this thesis are classified suffixes and derivational suffixes in his Turkish poems with examples and according to word-word relations. Also, are indexed these suffixes with frequency of them. In the“Introduction”part there is a short information about Fuzuli' s life and reasons for selection of him. In this part are also examined aim of the this study and stressed profits of it for the Ottoman Turkic studies.“Index”part consists of the parts of“Suffixes Index”,“Frequency Index”and“Frequency Index According to Function Table”. In the“Suffixes Index”are classified the all bound morphemes which was used as an function element in the Fuzuli' s Turkish poems. These morphemes are listed with examples and according to the nouns and verbs which are bounded. In the“Frequency Index”all morphemes are listed from the least using to the most using of them and added frequency number. In the“Frequency Index According to Function Table”the frequency of morphemes are lined up in accordance with the functional classification. In the“Conclusion”part are tried to determine Fuzuli' s language properties regarding to the two indexes. We put a“Bibliography”in the end of the this part.