Bosna Sancakbeyi Gazi Hüsrev bey'in hayatı ve faaliyetleri
Bosni̇a Sanjak governor Gazi̇ Husrev bey; Hi̇s li̇fe and deeds
- Tez No: 449822
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Sanat Tarihi, Tarih, Biography, Art History, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, II. Bayezid'in kızı Selçuk Sultan'ın, Hersekli bir asilzadenin oğlu iken rehin alınan ve Osmanlı Sarayı'na damat olan Ferhad Bey'den olma oğlu, Bosna Sancakbeyi Sultanzade Gazi Hüsrev Bey'in hayatı, Osmanlı hanedan hukuku içerisinde kız çocuklarının erkek evlatları hakkındaki teamül ve temayüller (Sultanzade Hukuku), serhat beyi olması itibariyle sahip olduğu imkân ve kabiliyetler, iştirak ettiği seferler, müstakilen yürüttüğü fetih hareketleri ve bu minvalde Osmanlı diplomasisi içerisindeki yeriyle birlikte ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nin Kanuni Sultan Süleyman devri Avrupa, özellikle Tuna siyaseti; Osmanlı-Habsburg çatışması dâhilinde, Venedikliler ve Macarlarla ilişkileri ve Osmanlı hâkimiyetindeki güney Slavlarının ülkesi olarak Yugoslavya halklarının 16. yüzyılın ilk yarısında tanık oldukları askeri, siyasi ve diplomatik gelişmelere de yer verilmiştir. Tezde ayrıca, Gazi Hüsrev Bey'in vakfı marifetiyle giriştiği imar faaliyetleri ve en nihayetinde Saraybosna örneğinde olduğu gibi bir şehrin kültürel inkişafında oynadığı rol ile Saraybosna'nın günümüze kadar ulaşan şehir kimliğinde külliye vb. işlevsel yapıların etkisine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the life of Bosnian sanjak governor Sultanzade Gazi Hüsrev Bey has been surveyed, he was the son of Bayezid II's daughter Seljuk Sultan and Ferhad Bey who was once a son of a Herzegovinian nobleman and was hostaged and later became a part of the Ottoman through marriage. The study aims to put forward the deeds of Sultanzade Gazi Hüsrev Bey in the aspect of general attitudes and traditions among boys and girls in the law of Ottoman Dynasty as it is called the law of Sultanzade, his statement of capabilities of being a border Bey, the expeditions he attended, and the expeditions which he conducted independently corresponding with the Ottoman diplomacy. The study also involves the military, political and the diplomatic developments that the Yugoslavian folks have encountered in the first part of the 16th century during the reign of Suleyman the Magnificent especially the Danube politics which played an important role in this aspect and the conflict between Ottoman-Habsburgs Dynasty and the relations between Venetians-Hungarians. The construction activities in company with the foundation of Gazi Hüsrev Bey are also mentioned in the study and the influential samples of Sarajevo and the other islamic-ottoman social complexes which extant without losing any functional structures to our modern city life have been investigated and brought up to light.