Kişilerarası iletişim sürecinde iletişimsizlik: Üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
Inadequate communication in the period of interpersonal communication: A study based on university students
  1. Tez No: 162419
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): 2000' 11 yıllarda dünya siyasetinin, insan ilişkilerinin en büyük travmasının iletişimsizlik olduğu söylenebilmektedir. Güvercinle haber salma, dumanla mesajlaşmaların, yerini uydu bağlantılarına ve internet haberleşmelerine bıraktığı günümüzde, iletişimsizlik problemi modern insanın sorunu olarak dikkat çekmektedir. Buna bağlı olarak başarının ana kaynağını oluşturan iletişime gereken önemin verilmediği ortaya çıkmakta, çağımızın en büyük hastalığı iletişimsizliğin, insanın olduğu her ortamda çeşitli nedenlerle yaşanabildiği görülmektedir. Birbirini anlamayan, dolayısıyla iletişim sürecinin temel amacını oluşturan anlaşmanın sağlanamadığı kişilerin arasındaki uzaklıkların, yeryüzündeki tüm uzaklıklardan çok daha fazla olduğu gözlenmektedir. İletişimsizliğin çeşitli çevresel ve özellikle kişisel nedenlere bağlı olarak insanın olduğu her ortamda yaşanabildiği gözlenmektedir. Başlıbaşına çok bilinmeyenli bir denklem olarak ifade edilen kişilerin farklı özellikleri, yaşadıkları duyguların sorumluluğunu birbirlerine yüklemeleri, duygularını ifade etmede karşılaştıkları güçlükler, etkili dinleme konusundaki yetersizlikleri, kendi görüşlerini başkalarının da uyması gereken kurallar olarak benimsemeleri, başkalarının duygu ve düşüncelerini öngörebildikleri inancım taşımaları, iletişimde içeriğe değil, kişilikler üzerine odaklanmaları, karşılarındaki kişilerle empati kuramamaları gibi çok çeşitli sebeplerle iletişimsizliğin gündeme gelmesinin kaçınılmaz olduğu söylenebilmektedir. İletişimsizliği doğuran çeşitli kişisel nedenlerden hareketle, iletişim eğitimi alan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri üzerinde araştırma gerçekleştirilmiş ve kendilerini iletişim sürecinde soranlar yaşadıkları konularda değerlendirmeleri istenmiştir. Öğrencilerin dinleme sürecinde soranlarla karşılaştıkları, duygularını ifade etmede güçlükler yaşadıkları, kişileştirme eğilimlerinin yüksek olduğu, anlamayı olumsuz etkileyen zihin okuma alışkanlığına sahip oldukları, toptancı benlik anlayışı doğrultusunda hareket ederek çeşitli gerçekçilikten uzak düşünce biçimlerine sahip oldukları ve önyargılı davranabildikleri ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : During years 2000s it can be argued that most significant trauma in human relations is lack of communication. In our present life, in which sending messages by pigeons, making communications by smokes are replaced by satellites and internet communications the matter of lack of communication appeals attention as a problem for modern individual. In contrast, it can be seen that required importance for communication which provide main source for success is not provided, the most significant disease of our contemporary age lack of communication is seen to be experienced in every environments where human beings occupy due to plenty of reasons. Far long distances between individuals whom fail to understand each other thus main purpose of communication process when is not provided are seen to be much diverse that all distances in the world. Lack of communication is observed to be emerging related to many environmental and especially personal factors. Various qualities of individuals which are explained as multi unknown equation significantly, their tendency to pass responsibilities of their experienced feelings to each other, their difficulties to explain their feelings, their insufficiency to listen others efficiently, their assimilations of their own ideas as the rales are needed to be followed by others, their belief in the way of predicting others feelings and ideas, focusing on personalities rather than contents in communication, their failure to establish communication with individuals they face, together with plenty of various reasons it can be argued that emergence of lack of communication is possible to be considered inevitable. In that study, from many different personal factors lead to lack of communication, an investigation among the students of Ege University Faculty of Communication was conducted and they were requested to evaluate themselves related to the subjects they experienced problems. Student's encounter problems in listening duration, their experience to have problems to express themselves, their significant inclination to generate personalization, their habits to understand others mind which impose negative impact for understanding, having ideas moving from massive identification approach far away from reality and their possibility to behave in a prejudiced course is possible to have dominant manner.