ERPII (Genişletilmiş kurumsal kaynak planlaması) sürecinde müşteri ilşkileri yönetimi (CRM), analitik CRM ve bir uygulama
Customer relationship management (CRM)in the process of ERPII (Extended ERP),Analytical CRM and A research
- Tez No: 162420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde biigi ve bilgi toplumu kavramları açıklanmış ve işletme yönetiminde oluşan paradigma! değişimler ele alınmıştır. ERP II kavramına geçiş tarihsel bir gelişimin sonucudur. Bu nedenle ikinci bölümde ERP sisteminin evrimi ele alınarak ERP sistemi açıklanmıştır. ERP II kavramının ortaya çıkışı ile CRM ve ERP kavramları bir arada düşünülen entegre kavramlar olmaktadır. Bu nedenle ERP II sürecinde ele alman CRM kavramı ve özellikle Analitik CRM bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Son bölümde ise firmaların analitik CRM uygulamalarına geçiş nedenleri, analitik CRM'in kapsamı, uygulama alanları, Analitik CRM süreci ve bu süreçte yer alan analizlerin uzman firmalardan elde edilen bilgiler çerçevesinde açıklanarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this study the concepts of information and information society were described and paradigmal alterations occurred in administration management were considered. Transition to ERP II concept is a result of a historical development. Therefore, in the second part the ERP system was described by taking the evolution of ERP system into account. With the emergence of ERP II concepts, the CRM and ERP concepts turned out to be integrated concepts which are though together. Thus, the CRM concept which was considered in the ERP II process and particularly Analytic CRM comprised the subjectof this study. In this section, the reasons for firms to shift to Analytic CRM, the scope of analytic CRM, the fields of application, the process of analytic CRM and the analyses involved in this process were revealed and explained within the frame of data obtained from expertise firms.