(Be)longing to/for a homeland: Hyphenated Identıtıes In The Moor's Last Sigh, Half a Life, and Sour Sweet
Anayurda ait olmak/özlem duymak: The Moor's Last Sigh, Half a Life, Sour Sweet
- Tez No: 162424
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
YAŞAYANLAR 114 TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük); Bu çalışmada,“öteki”olma, ırk, melez (hybrid) ve diaspora kavramları postkolonyal teori ve eleştiri bağlamında ele alınmıştır. İki kültür arasında, diaspora kimliklerinin oluşturulmasında ortaya çıkan zorluklar ve bu kişilerin yeni sosyal çevreye adapte olma çabası Salman Rushdie'nin The Moor's Last Sigh, V. S. Naipaul'un Half a Life, Timothy Mo'nun Sour Sweet adlı romanlarında incelenmiştir. Romanların seçilmesindeki amaç; dışlanmış,“öteki”diye tanımlanan grubu temsil etmeleridir. Karakterler, diaspora alanlarında yaşayan melez ya da birden fazla kimliği olan kişilerdir. Kimliğin devamlı kendini yenileyen bir olgu olduğu düşünülürse; diaspora insanlarının, anayurt ve anayurt dışında pek çok kültürel kimliklerinin olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
YAŞAYANLAR 113 İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük); The issues of otherness, race, hybridity and diaspora are analyzed in the light of postcolonial theory and eriticisin. The difficulties in the formation of diaspora identities on the border and the diasporans' adaptability to the new social environment are also highlighted in The Moor's Last Sigh by Salman Rushdie, Half a Life by V. S. Naipaul and Sour Sweet by Timothy Mo. The novels are chosen on the purpose that they are the voice of the excluded people. They have characters living in diaspora spaces and comprising hybrid identities. it is concluded that diasporans may have many cultural identities concerning the home and the hoşt country since identity constantiy reproduces itself anew.