Hârun Hâşim Reşîd'in şiirlerinde direniş
Resistance in Hârun Hashim Rashid's poems
  1. Tez No: 876671
  2. Yazar: SUPHİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Filistin, tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik etmiş dört ilahi dinin kutsal olarak gördüğü bir yerdir. Dini kimliği ve verimli toprakları nedeniyle de tarih boyunca ön planda yer almıştır. Gerek dini gerekse siyasi, jeopolitik ve jeostratejik konumu nedeniyle her zaman çatışmanın odağında olmuştur. Bu sebeple tarihi süreç içerisinde farklı toplumların her zaman hakimiyeti altına almak istediği bir bölge haline gelmiştir. Tarih öncesi dönemlerde bu topraklarda yaşamış olan Yahudi toplumu her zaman bu toprakların sahip olduklarını iddia etmiş ve bir gün topraklarına dönme arzusu içinde olmuşlardır. Osmanlı devletinin yıkılışından sonra bu arzuları emperyalist güçlerin desteğiyle daha da artmıştır. Nitekim 1800'lü yılların sonu ile 1900'lü yılların başlarında bu topraklara Avrupa'nın farklı yerlerinden eşi görülmemiş bir Yahudi göçü yaşanmıştır. Bu göçlerin sonucunda Avrupalı devletlerin de desteğiyle güçlenen Yahudi toplumu 1948 yılında İsrail adında bir devlet kurmuştur. İsrail devletinin kurulması Filistinlileri siyasi, sosyal ve kültürel açıdan ciddi anlamda etkilemiştir. Edebi hayat bu etkilenmeden nasibini almış ve edebiyatçılar yeni arayışlara geçmişlerdir. Bu dönemden sonra edebiyata yeni konular eklenmiş ve direniş şiirleri yazılmaya başlanmıştır. Bu sebeple de Filistin edebiyatında direniş şairleri ön plana çıkmış ve bu şairler daha çok vatan ve tarih temalarını işlemişlerdir. Bu şairlerden biri olan Hârun Hâşim Reşîd'in Filistin edebiyatında önemli bir yeri vardır. O, şiirlerinde Filistin halkının işgalcilere karşı olan direnişine yer vermiştir. Şiirlerinde daha çok vatan sevgisi, vatana özlem, gurbet, mücadele ve direniş konularını işlemiştir. Kasideleri gösterilerde okunacak ve duvarlara yazılacak kadar üne kavuşmuş ve geniş alana yayılmıştır. Duygu ve düşüncelerini şiirsel bir biçimde dile getiren yazarın kendine özgü bir üslubu vardır. Ülkemizde çok tanınmayan bu şairin incelenmesi alana önemli katkı sağlayacağından ayrıca ehemmiyet arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Palestine is a settlement with a special location that has been preferred by many nations and communities throughout history. This settlement, where the members of various religions are family ephemeral, has also come to the fore with its fertile lands. For this reason, different societies have been in constant struggle for this region. One of these societies is the Jewish community, which acts under the influence of the Zionist current. This society struggled and established a state called Israel in 1948. The establishment of this state has been a disaster for the Palestinian people. This disaster, which they call what they call it, has affected the Palestinian people in many ways. The disaster, Which is called Nekbe has affected the Palestinian people in many ways. It has led to the emergence of a new understanding especially in the field of literature. After this period, resistance poets came to the fore and these poets mostly worked on the themes of homeland and history. In this study, we will deal with the subject of resistance in the poems of one of the resistance poets, Hârun Hashim Rashid. Our work will consist of an Introduction, two chapters and a conclusion. In the first chapter, Hârun Hâşim Reşit's life, literary personality and works will be examined. In the second chapter, the theme of resistance in his poems will be included. Hârun Hashim Rashid, a poet of resistance and struggle, has an important place in Palestinian literature. He expresses the struggles of the Palestinian people against the invaders in his poems. He becomes the interpreter of the tragedies suffered by the Palestinians. In his poems, the subjects of patriotism, homeland, homesickness, struggle and resistance are mostly handled. In his poems, he created a feeling of homelessness mostly. Because he wrote many of her poems abroad. He tries to express the feelings and thoughts of his people. His odes are full of longing to lose her homeland and to regain his homeland. In addition, his odes became famous enough to be read in demonstrations and written on the walls and spread over a wide area. He describes the difficult living conditions of the Palestinian people using artistic elements. The author, who expresses his feelings and thoughts in a poetic way, has a unique style. Examining this author, who is not well known in our country, is also important because it will make a significant contribution to the field.