Mostay Kerim'in şiirleri, giriş-metinler-dizin
Mostay Kerim's poetry, preface-texts-index
- Tez No: 162430
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
ÖZET Bugünkü Türk lehçeleri içinde Tatar Türkçesi ile birlikte Kıpçak kolunun İdil-Ural bölgesine mensup olan Başkurt Türkçesinin XX. yüzyıldaki en büyük temsilcilerinden biri olan Mostay Kerim'in şiirleri bu çalışmanın asıl konusunu oluşturmaktadır. Sovyet dönemi Başkurt edebiyatının önemli bir safhası olan 1930-1990 yılları arasında eserlerini vermiş olan Mostay Kerim, gerek ilk şiirlerindeki lirik şair kimliğiyle gerekse II. Dünya Savaşı yıllarında ön plana çıkardığı vatan şairi özellikleriyle bütün Başkurtların beğenisini toplamış bir şairdir. Onun şiirleri hem bu şekilde edebî yönden hem de çağdaş Başkurt Türkçesinin içindeki yerinin tespiti yönünden incelemeye değerdir. Burada ele alınan şiirler dil yönünden incelenmeye çalışılmıştır. Kiril harfli metinler transkripsiyonlanmış ve sonrasında Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Bunun yanı sıra metinlerden hareketle bugünkü Başkurt Türkçesinde bulunan ses ve şekil özellikleri de incelenmiştir. Ayrıca metinlerin söz varlığı da tespit edilmiş ve bir sözlük oluşturulmuştur. Bu sözlük, Mostay Kerim'in şiirlerinde geçen alıntı sözleri göstermesi bakımından da önemlidir. Bütün bu incelemelerle, şiirleri sayesinde Başkurt Türkçesinin büyük bir hizmetkarı ve taşıyıcısı olan Mostay Kerim'in Türkiye'de de tanınması hedeflendiği gibi metinlerdeki dil özelliklerinin tespit edilmesiyle bugünkü Başkurt Türkçesinin özelliklerinin somut olarak ortaya çıkarılması da amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mostay Kerim is a great poet from Volga-Ural region who represents both Bashkir and Tatar language and literature for the last century. His full poem texts forms the subject of this study. Mostay Kerim had written his poems and other literary works in 1930-1990, which was a an important stage of Baskir literature in Soviet era. He had won critical acclaim and approval by Baskir society in the 2nd World War period through the poems about homeland and his patriotic features. His poems are worth examining by the literary view. The poems in this study were investigated from the linguistic view. The texts which were written in Cyrillic alphabet are transcripted and then translated into Turkish. Beside this, we examined the phonetic and morphological features of Bashkir language. Furthermore, we prepared a glossary of Kerim's poems. This glossary is important because it shows the loan words in Kerim's poetry. The aim of this study is to introduce Mostay Kerim in Turkey and to bring to light the features of Baskir language concretely.