İlköğretim okulu yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarına ilşkin yönetici ve öğretmen algılarının karşılaştırılması
The comparison of the perceptions of managers and teachers regarding the instructional leadership behaviours of the primary school managers
- Tez No: 162428
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı ilköğretim okulu müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarına ilişkin müdür ve öğretmen algılarım karşılaştırmak ve buradan hareketle öneriler geliştirmektir. Araştırmanın evreni, İzmir ilinin Konak, Bornova, Karşıyaka ve Buca ilçe alanlarında bulunan 297 ilköğretim okulunda görevli 10175 öğretmen ile 297 okul müdüründen oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu ilçe alanlarındaki 50 ilköğretim okulu ve bu okullarda görevli 513 öğretmen ile 50 okul müdürü oluşturmaktadır. Veriler McEwan (1994) tarafından geliştirilen“öğretimsel liderliğe yönelik davranış kontrol anketi”isimli 30 yargı maddesinden ve 7 alt boyuttan oluşan anketle toplanmıştır. Ankette öğretmen ve müdürlerin algılan 5 dereceli likert ölçeği ile saptanmıştır. Anketin içeriği şu yedi alt boyuttan oluşmaktadır: Akademik standartları oluşturma ve uygulama, personel için bir öğretim kaynağı olma, öğrenmeye yönelmiş bir okul kültürü ve iklimi oluşturma, okulun vizyonunu ve misyonunu çalışan personel ve öğrencilere bildirme, personel için yüksek beklentiler oluşturma, lider öğretmenler yetiştirme, öğrenci, personel ve anne babalarla olumlu ilişkiler geliştirme. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra SPSS 11.5 programı ile istatistiksel analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma,“t”testi, tek yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde değişkenler arasındaki farkın kaynağı duncan testi ile bulunmuştur. Araştırma süresince elde edilen bulgular şunlardır: 1-Okul müdürleri öğretimsel liderlik davranışlarını“her zaman”düzeyinde sergilediklerini düşünmektedirler. 2-Öğretmenlerin algılarına göre okul müdürleri öğretimsel liderlik davranışlarını“çoğu zaman”sergilemektedir. 3 -Öğretmen ve müdürlerin algılan arasında.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. 4-Okul müdürlerinin görüşleri genel olarak değerlendirildiğinde, cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, yöneticilik kıdemi, mezun olunan okul, yöneticilik sertifikasına sahip olma- olmama ve okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kurslara katılan okul müdürlerinin görüşleri ile kurslara katılmayan okul müdürlerinin görüşleri arasında.05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur.5- Öğretmenlerin görüşleri arasında cinsiyet, branş, mesleki kıdem, mezun olunan okul değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken, yaş ve okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to compare the perceptions of headmasters and the teachers concerning the instructional leadership behaviours of the primary school administrators and by the way to improve suggestions..The universe of this research constitudes 10175 teachers and 297 school headmasters who work in 297 primary schools in the districts of Konak, Bornova, Karşıyaka and Buca in îzmir.The sample of this research consists of 50 primary schools and 513 teachers and 50 school managers who work in these schools. The data was collected via a questionnaire which was developed by Mc Ewan (1994),“the behaviour controlling questionnaire related to instructional leadership”that consists of 30 process items and 7 sub-level questionnares.The perceptions of the teachers and the students were determined by 5 leveled Likert Scale. The questionnare consists of these seven sub-titles:The formation and the application of the academical standards, being an educational source for the staff, creation of aschool culture and climate which tends to learn, to make the staff and the students know the school vision and mission, having great expectations for the staff, educating leader teachers, and improving positive relations between the parents, students and the staff. After the data was saved at the computer, it was statistically analysed with SPSS 11.5. According to the results of analysis some tables were made and explained. To analyse the data methods like standard declination,simple average,“t”test and one-way variance analysis were used.The reason for the difference between the variables in the one-way variance analysis was found by the“Duncan”test. All the findings through the research are: 1. School managers think that they“always”show their leadership behaviours at the right time. 2. According to the teacher perceptions;school managers“most of the time”show leadership behaviours. 3. A considerable difference of 0.5 level between the perceptions of the teachers and the managers was found. 4. When the opinions of the school managers were investigated in general, a statistically significant difference was not found amongst gender, age,branch, job seniority, management seniority, the school graduated from, having no certificate of administration, and the variables of social-economical levels.A significant differenceas 0.5 between the opinions of attendant and non-attendant school managers was found. A statistically significant difference was found between the age and the variables of the social-economical level of the school environment whereas there is no difference between the opinions of the teachers in the context of gender, age,seniority, branc the school they graduated.