Yeni ürün geliştirme sürecinde markalaşma çalışmaları ve reklamın etkisi 'Pınar Hindi'nin markalaşma çalışmalarının incelenmesi'
The effect of branding and advertisement for new product development, an evolution of Pınar Hindi branding process
  1. Tez No: 162449
  2. Yazar: EBRU AKÖZEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KARPAT AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Pazar ihtiyaçları; ekonomik yapıya, sosyal ve toplumsal olaylara uygun olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde küreselleşmeye bağlı olarak değişen pazar yapısı, tüketici tercihleri, tüketicinin farklılaşan ihtiyaçları, pazarda yeni ürünlere yönelik talebi arttırmaktadır. Bu gelişmelerin sonucunda yeni ürün geliştirme süreci işletmelerin sürekliliği ile işletmelerin yaratmaya ve geliştirmeye çalıştığı markasının güvenilirliği için önemli bir olgu haline gelmiştir. Tüketicinin yeni ürünün benimseyebilmesi için ise; ürünün tüketiciye duygusal olarak yakın veya hayatının bir yerine rahat yerleştirebileceği bir ürün olması gerekmektedir. Bu nedenle yeni ürünün pazarda başarılı bir gelişim izlemesi ve tüketicilerin tercih etmeleri için markalaşma çalışmaları ve reklam kampanyaları önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı yeni ürün geliştirme sürecindeki çalışmalar ve pazarda etkin bir rol oynayabilmesinde marka ve reklamın rolünün incelenmesidir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümde; yeni ürün kavramının gelişimi, tüketicinin yeni ürün kavramına bakışı, yeni ürün geliştirme sürecinin pazarlama içindeki yeri ve işletmelerin yeni ürün üretme nedenlerinin yanı sıra ürün pazara girmeden önce ve sonrasında ürünle ilgili yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde; yeni ürün geliştirme sürecinde marka yaratım ve geliştirme çalışmaları ve reklamın etkisi incelenmektedir. Tüketici tercihlerini etkileyen marka; ürünle tüketici arasında bir bağ kurulmasını sağlamakta ve ürüne bir kimlik katmaktadır. Marka kavramının ve marka elemanlarının irdelendiği bu bölümde marka değeri, marka sadakati kavranılan ile marka reklam ilişkisi acılanmaktadır. Üçüncü bölümde yeni ürün geliştirme sürecinde markalaşma çalışmaları ve reklamın etkisi örnek bir uygulama ile açıklanmaktadır. Pınar Et tarafından pazara yeni ürün olarak giren Pınar Hindi'nin markalaşma çalışmaları ve reklamın etkisi Hindi Ürünlerinden Sorumlu Ürün Yöneticisi ile yapılan mülakat tekniği ile yapılan araştırma doğrultusunda açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Needs of market will change belongs to economic and social conditions. Today, new product demand will growth because of the changing market situation and consumers attitudes belongs to globalization. As a result of those changes, new product development process is key point for all company, in face of trusty and continuity of a brand. New product must be placement in consumer's life stage or a mind map perfectly, otherwise consumers does not accept the new product so consumers never satisfy. In today's business, branding and advertising campaign are most important for the profitable new product launch and customers are accept of the new product. In this study in order to investigate brand and advertising campaign for the new product launch. In the first part of study try to be explain development the new product process in a consumers' and companies view and look up the whole marketing process. And also investigate the why the company needs of the new product development. In the second part of study investigate, how branding and advertising effects of the new product development process. Brands are the identity and try to make an emotional connection between consumers and products. Second part is show up the brand value, brand loyalty and relation between brand and advertising. In the third part of this study, have a conversation with the Brand Manager for the Pınar Meat Company who is responsible of the Pınar Hindi sub- brand which is being effected the advertisement to new product development process.