19. yüzyıl Avrupa resim sanatında adebi konulu resimler
Literal subject paintings in 19 th century European art
- Tez No: 162448
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA DAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
TÜRKÇE ÖZET 19. yüzyıl Avrupa resminde edebi konulu eserlerin ele alınışında, seçilen konuların dönemin koşullan ve akımın genel anlayışı ile paralellik gösterdiği anlaşılmaktadır. Seçilen konuların sanatçının bireyci yaklaşımının yanında, dönemin sanatsal üslubunun etkisiyle biçimlendirildiği görülmektedir. Neoklasik akımın, edebi konulu resimlerinde, David örneğinde olduğu gibi biçim ve içerik açısından tümüyle Antikçağın model alındığı görülürken, David' den sonra daha bireyci yaklaşımlar görülür. Ortaçağ' m model alınması Romantik akımın bir boyutunu oluştururken, diğer taraftan bireyci yaklaşımların etkili olduğu görülür. Resim konusu olarak seçilen edebi eserler Ortaçağ' dan Romantik çağa kadar çeşitlilik gösterirken, ressamların yaklaşımı da fantastik, yüce, trajik gibi çeşitli duygular uyandırmaya ve daha çok insanın iç dünyasına, duygularına yöneliktir. 19. yüzyılın ortalarında etkin olan Ön-Raffaellocular ise, resimlerinde edebi konulan en çok tercih eden, biçimsel açıdan özgün bir yaklaşım sergileyen önemli bir gruptur. Ortaçağ canlandırmacılığı, ahlaki ciddiyet ve sembolizm Ön-Raffaeüocu resimlerin en belirgin özelliklerindendir. Bunun yanı sıra grubun eserleri fotoğraf gerçekçiliği taşımaktadır. Realizm akımında ise edebi konulu resimler daha az tercih edilmiş, konular, günlük yaşamın sıradanlığında aranmış, olağan olaylar ve kişiler resim konusu olarak ağırlık kazanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While studying literal subject paintings in the 19th century European art, it realized that the chosen subjects are similar to social conditions and the genaral manner of the movement. Chosen subjects are formed by the artist's individualistic style and the movement. In Neoclassicism literary subject paintings like as David's works, forms and contents are based on Antiquity. After David, individualistic approaches are start to be seen. In Romanticism on the one hand there is a revival of the Middle Ages, on the other hand there can be seen individualistic styles. In Romantic movement, the literal subjects which are chosen to paint, show a variety from the Middle Ages to Romantic period. Romantic painters have focused on emotions such as fantastic, sublime, tragic and the inner world of the people. The Pre-Raphaelites who are active in the middle of the 19th century, prefer the most the literary subject paintings and their styles are original because of the formal features. Medieval revival, moral seriousness, and sembolism are the main characteristics of the Pre-Raphaelite paintings. In addition, their works demonstrate photographic reality. In Realism, literary subject paintings are rarely prefered, the subjects are relevant to ordinary life, usual events and persons. In Realism, literary subject paintings depend on the social aspects of the subjects, as a simple reality. 242