Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti müzelerinde bulunan Bizans dönemi seramikleri
Byzantine pottery in the museums of Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 162458
  2. Yazar: ELİF ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET 1974 sonrası Rumların terk ettiği evlerden toplanan ve müzelerimize kazandırılan 54 adet sırlı Ortaçağ seramiği tez kapsamında incelenmiştir. 1192-1489 yılları arasında Lüzinyan hakimiyeti sonrasında ise 1571 yılına kadar Venedik egemenliği altında yaşayan Kıbrıs adasında, ilk yerel Ortaçağ üretimi 13. yüzyıla rastlar. 1 3.yüzyılda Baf kenti yakınlarındaki Lemba köyünde başlayan üretim süreci, 14.yüzyıldaEnkomi'de, 15 ve lö.yüzyılda ise lapta'da devam etmiştir. Tez kapsamında incelenen seramiklerin Kahverengi ve yeşil boyalı sgrafıtto tekniği ile slip teknikle yapıldıkları tesbit edilmiştir. Seramiklerin büyük bir çoğunluğunun açık kiremit renkli hamurludur. Hamur yapıları sık dokulu ve ince gözeneklidir. Çoğunlukla astarın beyaz renkli olduğu görülürken, sır olarak şeffaf açık sarı renk kullanılır. Form olarak incelendiklerinde kase formunun çoğunlukta olduğu görülür. Kase formunun yanı sıra tabak ve ayaklı kupa (Goblet) formuda mevcuttur. 14 ve 15. yüzyıla tarihlendirilen bu seramiklerin benzer örneklerine Suriye, Filistin ve İsrail'deki Ortaçağ kentlerinde rastlanmıştır. Özellikle 13.yüzyılda Al-Mina ve Atlit'te gelişen stil, somaları Kıbrıs seramiklerinde kendini göstermiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with 54 glazed pottery, which were collected from the houses left by the Grek people. These are now kept in our museums. The Island of Cyprus, which were under the control of Lusignans between 1192-1489 and afterwards under Venetians until 1571, produced pottery first in the 13.th century in the medieval times. The production was first attested in the village of Lemba near Paphos. Pottery production was also known in Enkomi in the 14.century and in lapta in the 1 5th and 1 6th centuries. In thias thesis Brown and gren painted sgrafitto technique as well as slip technique was examined. The majorty of the pottery has a tile colored paste. The ware is hard fired and very fine. The Slip is mostly white, whereas the glaze is transparent light yellow in color. Bowls are very frequent. In addition, plates and goblets were also produced. These wares are dated between 14 th and 15 th centuries. They have counterparts in the medieval towns of Syria, Plestina adn Israel. Especially, the style of Al-Mina and atlit, which developed in the 13,century, shows itself in cypriot pottery.