Türk-Amerikan kültürel ilişkileri (1960-1980)
Turkish-American cultural relations (1960-1980)
- Tez No: 162457
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
TURKCE ABSTRACT Türk-Amerikan Kültürel İlişkileri (1960-1980) başlığım taşıyan bu tezin amacı iki ülke arasında yaşanan çeşitli olayları ve gelişmeleri popüler kültür ürünü olan siyasi karikatürlerden yararlanarak incelemektir. Siyasi karikatürler, yayınlandıkları dönemin ruhunu içinde barındıran ve kamuoyunda yaşanan olayları görsel bir anlatım içinde sunan malzemelerdir ve kültür incelemeleri bağlamında birer kültürel metin olarak ele alınıp işlendiklerinde gerek tarihin belli bir dönemine, gerekse toplumun görüş ve düşüncelerine yönelik önemli ipuçları verdiğini söylemek mümkündür. Tezin ana malzemesini oluşturan siyasi karikatürler, ağırlıklı olarak Akbaba. Gırgır ve FIRT gibi mizah dergileri ile Cumhuriyet, Milliyet ve Akşam gibi gazetelerden alınmıştır. Temel olarak üç ana yapıdan oluşan bu tez içinde, ilk olarak Türk Amerikan ilişkilerinin başlangıcından inceleme dönemimizin sonuna kadar olan tarihçesi klasik kronolojik akışı içinde sunulmuştur. İkinci olarak kuramsal çerçevenin yer aldığı bölümde kültür incelemeleri paradigması içinde bulunan güç ve direniş, temsil ve stereotip, dil ve söylem gibi kavramların yanı sıra, karikatürün özünü oluşturan mizah ve çizgiler konusunda yaklaşımların bir araya getirilerek harmanlanmış ve karikatürlerden örneklemeler yapılarak kuramsal yapılar somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Tezin özgün bölümünü oluşturan üçüncü bölümde, inceleme dönemimiz içinde Türkiye'de yayınlanmış karikatürlerin çözümlenmesiyle oluşan konular bulunmaktadır. Bu bölümde bulunan, ABD ve Dünya, Türk-Amerikan iktisadi ilişkileri, Kıbrıs Sorunu ve ABD, Amerikan karşıtı hareketler ve Amerika'da yaşanan bazı olaylara ait yansımalar gibi konular karikatürler aracılığıyla incelenmektedir. 1960-80 arası Türk-Amerikan ilişkileri ve kültür incelemelerinin kesiştiği noktada duran ve bu döneme farklı bir bakış açısı içinde, popüler kültür ürünü karikatürler aracılığıyla zenginleştirmeyi amaçlayan bu tezin gerek tarihe, gerekse tarihin sosyal bilimler ile örtüştüğü diğer alanlara yenilik ve canlılık getirebileceği düşünülmektedir. Böyle bir çalışma tarih referanslarımızı daha ilginç kılacağı gibi, bir dönemin tarihine ve kültürüne çok yönlü bakış açısıyla yaklaşılması gerektiği yaklaşımına da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt The aim of this thesis, entitled Turkish-American Cultural Relations (1960-1980) is to analyze the major events and developments which took place in Turkish society within the context of Turkish- American relations. The main source for analyzing the themes in bilateral relations is political cartoons which were selected mostly from main stream humor magazines Akbaba, Gırgır and FIRT, as well as from daily newspapers Cumhuriyet Milliyet and Aksam published between 1960-1980 in Turkey. The political cartoons, as the products of popular culture have a significance of their own in reflecting the times and moods of the era in which they were created. Hence, a semiotic reading of popular culture products may offer alternative texts which may shed light on official history. The thesis is formed of three main parts; firstly a general history of Turkish- American relations is presented to provide the historical background of the thesis. The second part provides the theoretical structure where the elements of political cartoons are interwoven with major concepts of cultural studies, such as power and resistance, representation and stereotype, language and discourse. In the third and the original part of the thesis, such topics as American politics and the world, Turkish-American economic relations, America and Cyprus,“America in Turkey”and anti-American movements are analyzed through political cartoons. This part, along with the issues of bilateral relations, brings about the vision of America in Turkish public opinion. This thesis that stands at the crossroads where cultural studies and Turkish-American relations intersect has the potential to enrich our understanding of history by presenting alternative references as well as contributing to a multi-dimensional approach to the reading of culture and history of a period.