Batı Anadolu'da imparator kültü tapınakları
Imperial cult temples in Western Asia minor
  1. Tez No: 162477
  2. Yazar: ZEYNEP ÇULHA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. CUMHUR TANRIVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel konusunu, îonia Bölgesi'nde Roma dönemi İmparatorluk Kültünün ortaya çıkışı, imparatorluk politikasının dine ve dolayısıyla mimariye olan etkileri ve İmparatorluk Kült Tapınaklarının incelenmesi oluşturmaktadır. Tezin ilk bölümünde, lonia Bölgesi'nin coğrafi tanımı yapıldıktan sonra, bölgedeki siyasal ve sosyal gelişmeler anlatılmıştır. İkinci bölümde ise Hellenistik dönem Kahraman Kültleri ile Hükümdar Kültleri incelenmiş ve aralarındaki benzer ve farklı yönlerin üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü kısmında, imparator kültünün doğası, içeriği ve Roma İmparatorluğuna olan katkısı anlatılarak Kültün beraberinde getirdiği sosyal olgular incelenmiştir. Ardından tezin son bölümde ise lonia bölgesinde bulanan ve İmparatora adanmış tapınaklar tek tek incelenerek, imparatorluk dönemi dini nıimarinin kent mekânına olan etkileri ve gözlenen değişiklikler ele alınmıştır. Kent hayatının bir parçasını oluşturan imparatorluk kültünün, Roma egemenliği altındaki tüm şehir devletleri tarafından itiraz edilmeden kabul görmesi ve hatta coşkuyla karşılanması, imparatora yüklenen tanrısal kimliğin gündelik yaşamda tam anlamıyla benimsendiğinin ve desteklendiğinin bir kanıtıdır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis investigates mainly the emergence of the Roman imperial cult in Ionia, the impact of imperial policy on religion, thus architecture, and the Imperial Cult Temples. In the first chapter, after relating the geographical definition of Ionia in western Asia Minor, a political and social account of the region is given. The second chapter observes the Heroic and Imperial Cults of the Hellenistic Period, emphasizing their similar and different ways. The nature of the imperial cult, its content and contribution to the Roman Empire is related in the third chapter, as well as the social facts that came along with it. The last chapter investigates the Ionian temples dedicated to emperors and deals with the affects of the religious architecture on the city domain and the alterations it faced. The immediate consent and even the enthusiastical responce given to the imperial cult, that constituted a part of the urban life, by all of the city-states under the Roman rule, is an evidence for completely adopting and supporting in daily life the divine identity that was given to the emperor.