Biriktirilmiş olumlu deneyimler (banking time) müdahale programının okulöncesi öğrenci-öğretmen ilişkileri üzerindeki etkisi
The effects of banking time intervention program on student-teacher relationships during preschool period
  1. Tez No: 162476
  2. Yazar: DERYA BEYAZKÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEYDA AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): İlişki temelli bir müdahale yaklaşımı kullanılarak yürütülen bu çalışmada,“Biriktirilmiş Olumlu Deneyimler (Banking Time)”programının okulöncesinde öğrenci - öğretmen ilişkileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 5 ve 6 yaş grubu bedensel, zihinsel, görsel ve işitsel herhangi bir engeli olmayan ve tam gün eğitim alan öğrenciler ile öğretmenleri katılımcı grubu oluşturmuştur. Deney grubunda 22' si kız 32' si erkek 54 öğrenci ve kontrol grubunda ise 20' si kız, 19' u erkek 39 öğrenci olmak üzere toplam 93 öğrenci ve 8 öğretmen çalışmada yer almışlardır. Ön test - müdahale - son test düzeninde yürütülen çalışmada, öğrencilerin ve öğretmenlerin ilişkiyi algılama biçimlerini değerlendirmek amacıyla, Yarı Yapılandırılmış Oyun Görüşmesi ve Öğrenci - Öğretmen İlişki Ölçeği kullanılmıştır. Analizler sonucunda BOD müdahalesi deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin öğretmenleriyle kurdukları ilişkileri algılama biçimlerini anlamlı düzeyde farklılaştırdığı, deney grubundaki öğrencilerin öğretmenleriyle kurdukları ilişkileri algılama biçimlerini olumlu yönde değiştirdiği bulunmuştur. Ancak, kontrol grubuna kıyasla, BOD müdahalesinin, deney grubundaki öğretmenlerin öğrencileriyle kurdukları ilişkileri algılama biçimlerini anlamlı düzeyde geliştirmediği, gruplar arasında anlamlı bir farklılaşmaya neden olmadığı gözlenmiştir. Cinsiyetin hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin ilişkilerini algılama biçimleri üzerinde etkili bir değişken olmadığı bulunmuştur. Anne eğitimi öğrencilerin öğretmenleriyle kurdukları ilişkileri algılama biçimleri üzerinde gruplar arasında anlamlı bir değişime yol açarken, baba eğitimi için benzer bir bulguya rastlanamamıştır. Deney grubundaki öğretmenler, öğrencilerin neredeyse tümünün BOD müdahalesinden yararlandıklarını ifade ederlerken, öğrenciler de müdahale kapsamında yürütülen seanslar nedeniyle çok mutlu olduklarını, öğretmenleriyle yalnız kalabildiklerini, farklı etkinlikleri ve istedikleri herşeyi yapabildiklerini belirtmişlerdir. Çalışma sonunda, BOD' un okulöncesinde özellikle öğrencilerin öğretmenleriyle kurdukları ilişkilerin zenginleştirilmesi açısından etkili bir müdahale programı olduğu ortaya konmuştur. 175
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) : In this study, it was aimed to evaluate the effects of a relationship based on an intervention program called Banking Time (BT) on student - teacher relationships during the preschool period. Five and six years old students (N=93) attending a private preschool full-time who had no developmental disabilities and their teachers (N=8) were included in the participant group. With a pretest - intervention - posttest design, data was collected through Semi-structured Play Interview and Student - Teacher Relationhip Scale. The analysis showed that BT intervention differentiated between the experimental and the control group in terms of perceptions of students about their relaionships formed with their teachers, i.e. BT changed the relationship perceptions of students in experimental group positively. However, as compared to the control group, it was found that BT intervention didn't improve the relationship perceptions of teachers with their students in the experimental group. Gender was not an effective variable in terms of relationship perceptions of both students and teachers. While educational level of mothers affected the relationship perception of students with their teachers, fathers didn't have this kind of effect. Teachers in the experimental group expressed that this program was effective for almost all students. Additionally, the students in the experimental group stated that they were very happy in the BT sessions and also they specified they were alone with their teachers, they did more different activities than the usual ones and they could do whatever they want. At the end of the study, it was seen that BT was an effective program specifically in terms of enhancement of student's relationships with their teachers during the preschool period. 176