Türkiye'de finansal krizlerin nedenleri
Reasons of financial crises in Turkey
  1. Tez No: 162482
  2. Yazar: ÖZGE ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye örneğinden yola çıkarak gelişmekte olan ülkelerde artan sıklıkta yaşanan finansal krizlerin nedenlerini incelemektir. Bu amaçla, iki ekonometrik model kullanılmıştır. Uygulanan ilk ekonometrik yöntem yapısal modeldir. OLS yöntemi ile tahmin edilen yapısal modelde para piyasası baskı endeksi, M2 para arzının net uluslararası rezervlere oranı, yurtiçi kredi hacminin GSMH'ye oranı, reel kesim güven endeksi büyüme oranı, reel döviz kurunun trendden sapması, bütçe dengesinin GSMH'ye oranı, vadeli tasarrufların büyüme oranı, devlet iç borçlanma senetlerinin büyüme oranı ve tüketici fiyat endeksi büyüme hızı iyi birer kriz göstergesi olduğu bulunmuştur. İkinci yöntem sinyal yaklaşımıdır. Sinyal yaklaşımında ithalatın döviz rezervlerine oranı, tüketim malı ithalatının toplam ithalat içindeki payı, para piyasası baskı endeksi, ihracatın ithalata oranı, cari işlemler açığının büyüme hızı, ihracat büyüme hızı, iç borç stokunun GSMH'ye oranının artış hızı, Merkez Bankası'nm bankalara verdiği kredilerin artış hızı, toplam mevduat büyüme hızı, bankalar arası gecelik faizlerin artış hızı, GSYİH büyüme hızı, sanayi üretim endeksi büyüme hızı, M2 para arzının net uluslararası rezervlere oranı, yurtiçi kredi hacminin GSMH'ye oranı, İMKB Ulusal 100 Fiyat Endeksi artış hızı, reel kesim güven endeksi artış hızı, Merkez Bankası'nm Hazine'ye verdiği kısa vadeli avansların büyüme hızı ve reel döviz kurunun artış hızı gürültü-sinyal oranı dikkate alındığında anlamlı çıkmıştır. Her iki modelde de anlamlı bulunan PPBE2, M2 para arzının net uluslararası rezervlere oranı, yurtiçi kredi hacminin GSMH'ye oranı, reel kesim güven endeksinin artış hızı, bütçe dengesinin GSMH'ye oranı, devlet iç borçlanma senetlerinin büyüme hızı değişkenlerinin krizleri tetiklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper aims to emprically examine and evaluate reasons of financial crises in emerging markets with respect to Turkey. For this purpose, we construct two econometric models. The first model is structural model. In sructural model which is estimated by OLS, we found that money market pressure index, M2 money supply and net international reserve ratio, credit volume GNP ratio, real sector confidence index growth rate, deviation of real exchange rate from the trend, budget balance GNP ratio, growth rate of savings, growth rate of public debt and consumer price index are good indicators for financial crises. Second method is signal approach. According to signal model, import foreign exchange reserve ratio, ratio of consumer good import to total import, money market pressure index, export import ratio, growth of current account deficit, growth rate of export, growth of ratio of debt stock to GNP, growth rate of Central Bank's credit to banks, interbank interest rates, growth of GDP, Istanbul Stock Excange National 100 Price Index, real sector confidence index growth rate, growth rate of short term advances of Central Bank to Treasury, and real exchange rate growth rate found to be meaningfull. We conclude that, money market pressure index, M2 money supply and net international reserve ratio, growth of ratio of debt stock to GNP, real sector confidence index growth rate, budget balance GNP ratio, growth rate of public debt cause financial crises.