Ptolemaioslar Hanedanı'nın ilk yüzyılında kraliçeler
The queens in the first century of the Ptolemaic Dynasty
- Tez No: 162483
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET“Ptolemaioslar Hanedanı'nın İlk Yüzyılında Kraliçeler”adlı Yüksek Lisans Tezi olan çalışmamız, Büyük iskender'in ölümünden sonra parçalanan İskender İmparatorluğu'nun ardından kurulan Hellenistik krallıklardan biri olan Ptolemaioslar'ın ilk yüzyılındaki kraliçeleri ile ilgili bir çalışmadır. Ptolemaioslar hanedanı öncesi Mısır'ına ve Makedon kökenli kraliçelere de kısaca değinilen tezimizde asıl konuyu Ptolemaioslar Hanedam'mn ilk yüzyılında yaşamış olan kraliçeler oluşturur. Bu kraliçeler gerek dinsel gerekse politik alanlarda hanedanın yönetiminde söz sahibi olmuş etkin kadın figürleridir. Adlarına tahsis edilen kültler, adları verilen kentler ve kararnameler ile kendilerine verilen firavunsal unvanlar vasıtasıyla bu kraliçeler, Hellenistik dönemdeki diğer hanedanların kraliçlerine kıyasla mensubu oldukları hanedanın yönetimde oldukça söz sahibi olmuşlardır. Tezimiz, bu kraliçeler ile onların sahip oldukları saygınlığı irdeleyen bir çalışmadır. 126
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT Our Master Thesis named“The Queens In The First Century OfThe Ptolemaic Dynasty”is a study connected with the queens in the first century of the Ptolemies which was one of the Hellenistic kingdoms established by the division of the Empire of Alexander after the death of Alexander the Great. The queens lived in the first century of the Ptolemaic Dynasty constitute the main subject in our master study in which we referred to Egypt before the Ptolemaic Dynasty and to Macedonian queens. These queens who had right to comment on the administration of the dynasty both in religious and in political areas were dominant women figures. By means of the cults assigned to their names, cities to which their names given, decrees with their names and pharaonic titles given them these queens had intensive power to comment on the administration of the dynasty of which they were members comparing with the queens of other dynasties in Hellenistic period. The thesis is the study in which we did research on the lives of these queens and respect they owned.