Türkiye'de uygulanan ihracat teşviklerinin ihracat pazarlaması üzerine etkileri ve bir uygulama: Çiğli Organize Sanayi Bölgesi
The effects of export incentives on export marketing in Turkey an application: Çiğli Industrilized Zone
  1. Tez No: 162481
  2. Yazar: TUĞRUL AYDIN KAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET 1980 yılından sonra temel politika ihracat gelirlerinin arttırılmasıdır. İhracatın arttırılması içinde firmaların ihracatın önemini kavraması ve devlet tarafından ihracata teşvik edilmeleri gerekmektedir. İhracat teşvikleri firmaların global pazarda rekabetsel avantajlar sağlayan bir uygulamadır. Bu tez ihracatçı teşviklerinin etkilerinin belirlenmesi ;ve ihracat teşvikleri ile ilgili problemlerin belirlenmesi açısından işletmeler ve teşviklerle ilgili kurumlar için aydınlatıcı ve yol göstericidir. Uygulama kısmında Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde ihracat yapan firmaların katıldığı bir alan araştırması yapılmıştır. Bu konuda firmaların görüşlerinin alındığı bir anket yardımıyla ihracat teşviklerinin firmaların ihracat pazarlama politikaları üzerine etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Core government policy is to growth export income rates after 1980. For firms, Understanding importance of export is required and encouraged to export by government to develop export rates. Export incentives is helpfull method to get advantages in global market competitions. This thesis is beneficial and usefull to define the effect of export incentives and problems related to export incentives In order to determine the effects of export incentives firm' export marketing policy a questionaire has been conducted in Çiğli Organized Industrial Zone. By the means of this research, the effects of export incentives of export incentives was sucçesfully figured out.