Bilişim çağında gazetecilerin internet ve teknolojiyi kullanım düzeyi: Karşılaştırmalı bir değerlendirme
The level of the usage of internet and technology among journalists in the era of informatics: A comparative analysis
- Tez No: 162484
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELDA İÇİN AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET BİLİŞİM ÇAĞINDA GAZETECİLERİN İNTERNET VE TEKNOLOJİYİ KULLANIM DÜZEYİ: KARSILASTHIMALI BİR DEĞERLENDİRME Dünyada, son yüzyılda, bilişim alanında yaşanan gelişmeler sanayi toplumunun yerini yeni bir toplum yapısının almasına neden olmuştur. Bu yeni toplum yapısı çok farklı isimlerle adlandırılsa da en çok kabul görenleri“Enformasyon Toplumu”ve“Bilgi Toplumu”olmuştur. Bu değişim dalgası başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri olmak üzere hızla tüm dünyayı etkisi altına aldı. 1990'lı yıllardan itibaren özellikle www teknolojisinin keşfi ile gerçek anlamda internet ortaya çıktı. Bu tarihe kadar daha çok üniversitelerin kullandığı internet, ses ve görüntü teknolojisinin sanal ortamda kullanılabilmesi ile diğer tüm insanları ve özel şirketleri buraya çekmeyi başardı. Yaşanan bu gelişmelerden gazetecilik sektörünün etkilenmemesi imkansızdı. Gazetecilik sektörü, tüm dünyayı etkisi altına alan İnternet' e ilgisiz kalmadı ve tüm birimleri ile kendilerini buraya adapte etmeye çalıştı. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde bilgi toplumu kavramı üzerinde durulmuş, ikinci bölümde haberde ve habercilikte yaşanan değişim ve dönüşüm ile birlikte internet gazeteciliği ele alınmış, yine aynı bölümde internet üzerinden araştırma yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin son bölümünde gerçekleştirilen“Gazetecilerin Internet ve Teknolojiyi Kullanım Düzeyi”konulu anketle, Türkiye ve Amerika'da çalışan gazetecilerin internet ve teknoloji kullanım düzeyleri karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE LEVEL OF THE USAGE OF INTERNET AND TECHNOLOGY AMONG JOURNALISTS IN THE ERA OF INFORMATICS: A COMPARATIVE ANALYSIS At the last century, recent developments in the field of informatics resulted in a new type of society. Although this new type of society is categorized under different names, the most acceptable ones are“Information Society”and“Knowledge Society”. This new wave of change -effecting firstly USA and Europe- spread all over the world rapidly. With the invention of www technology, internet appeared truly in 1990s. It succeed in attracting individuals and companies by the usage of voice and image technology while before it was only being used by universities. These developments effected journalism sector directly. The sector tried to apply the changes and adjust itself according to the new technologies. Within this frame, the first part of the work focuses on the concept of“knowledge society”. The second part probes“internet journalism”, the transformation process of“news making”and“news”concept and the research methods on internet. The last part of the dessertation examines the results of a survey (“The Level of the Usage of Internet and Technology Among Journalists”) which was applied to the American and Turkish journalists in order to measure and compare the rate of their using of technology and internet.