Lisede din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatının program geliştirme süreçleri bakımından incelenmesi
Evaluation of high school religious culture and moral knowledge curriculum from the perspective of curriculum development
  1. Tez No: 162497
  2. Yazar: ERDEM DİRİMEŞE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) müfredatının program geliştirme açısından duruma temel problem olarak kabul edilmiştir. Bu doğrultuda, Lise DKAB dersinin programının güncelliğini kaybettiğini, eğitimde program geliştirme açısından yenileşmeye ihtiyaç duyduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma bu yönde bir çabanın ürünüdür. Bu araştırmada, dokümantasyon yöntemi kullanıldı. Eğitim programı, program geliştirme, din eğitimi alanlarıyla ilgili literatür taranarak, araştırma konusu ile ilgili veriler toplandı ve değerlendirildi. Lise din derslerinin müfredatının yapısal değişikliğinin önemini ortaya koyabilmek için, eğitim programı ve program geliştirmeyle ilgili kavramlar tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; lise din dersleri programının program geliştirme modeline uygun olarak hazırlanmadığı tespit edilmiştir. Programda dersin amaçları çok genel olarak ifade edilmiştir. Ders konuları sadece konu başlıkları halinde verilmekle yetinilmiştir. Programda eğitim durumları dediğimiz, ders yöntem, araç-gereç ve kaynakları çok genel olarak açıklanmıştır. Ölçme ve değerlendirme ile ilgili ifadeler çok genel olup, sınıf ortamında öğretmene yardımcı olacak şekilde değildir. Araştırmanın sonuçlarına göre lise DKAB ders programı yeni program anlayışına uygun olarak yeniden ele alınmalıdır. Bu amaçla, Milli Eğitim Bakanlığı içinde, uygulayıcı öğretmenler, İlahiyatçı bilim adamları, din eğitimi bilimi uzmanları, eğitim psikologları, program geliştirme uzmanları ile öğrenci ve veli temsilcilerinin bulunduğu bir komisyon kurulmalı ve DKAB öğretim programı yeniden geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, High School Religion Culture and Moral Knowledge Curiculum was accepted as main problem from the perspective of program developing. We armed to show that this curriculum lost is actuality and needs updating for developing the program. This study is the product of such an effort. Documentation method was used in this study. Literatures about education program, developing a program, religion education were reviewed and the collected data were evaluated. Concepts which are associated with education program and developing a program were determined, in order to show the importance of structural changes in high school religion lesson inventory. As a result, it was found that high school religion lesson program is not in tune with program developing method. Aims of the lesson was expressed very generally. Lesson subjects were given only as titles. Lesson methods, materials and resources were explaned in general headlines. Expressions about measurement and evaluations are so general that can not help the teacher in classroom. In conclusion, high school religious education program must be revisioned according to new program consideration. For this purpose a commission; consist of practitioner teachers, theologists, program development experts, students and parents; must be formed and DKAB education program must be renewed.