Türk ve Türkmenistan Hukukunda joint venture ve joint venturenin milletlerarası doğrudan yatırımlar açısından değerlendirilmesi
Joint venture in Turkish and Turkmenistan Laws and the study of joint venture in terms of international direct investment
- Tez No: 162498
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET XX yüzyılın ikinci yarımından sonra, globalleşen dünyamızda doğrudan yabancı sermaye yatırımları hızla artmaya başlamıştır. Artan doğrudan yatırımlarında çeşitli yatırım modelleri kullanılmaya başlanmış olup, bu yatırım modellerinden en nemlilerinden birisi de joint venture şeklinde yapılan doğrudan yatırımlardır. Türk ve Türkmenistan hukukunda joint venturenin hukuki niteliğini ortaya koyan bir düzenleme bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada Türkmenistan ve Türk hukuk anlamında joint ventureyi milletlerarası doğrudan yatırımlar açısından inceledik. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bolümde, joint venturenin Türk ve Türkmenistan hukuku açısından tanımı, unsurları, hukuki niteliği, benzeri hukuki ilişki ve yatırım modellerinden farkı ve joint venturenin Türk ve Türkmenistan hukuk sistemi içindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın birinci bolümü, Türk ve Türkmenistan hukukunda joint venture ortaklarının hak ve borçları ile joint venturenin sona ermesi hakkında genel bilgi verilmekle sona ermiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, öncelikle milletlerarası doğrudan yatırımlar hakkında genel bilgi verilmiştir. Ayrıca, Türk ve Türkmen yabancı yatırım hukuku şenel olarak incelenmiştir. Bununla birlikte, milletlerarası joint venturenin milletlerarası yatırımlar açısından tercih sebepleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Milletlerarası joint venturede uygulanacak hukuk meselesi önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle, joint venture ilişkisinde uygulanacak hukuk genel olarak incelenmiştir. Çalışmamız, joint venturede uyuşmazlıkların tahkim yöntemi ile çözümlenmesi hakkında genel bilgi vermekle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Upon the second half of XX. Century, foreign direct investments started to ıcrease speedily in our global world. Different kinds of investment models have been tarted to be used in increasing direct investments. One of the most important of these ivestment models is direct investments made in accordance with joint venture. In urkish and Turkmen Law, there is no regulation considering the legal characteristic of oint venture. Our study is consisting of two chapters. In the first chapter, we gave information ibout the definition, components, legal characteristics and differences between joint enture and similar legal relations and investment models, and the position of joint venture in Turkish and Turkmen Law. The first chapter is ending with general nformation about the rights and obligations of joint venture's partners and conclusion >f joint venture in accordance with Turkish and Turkmen Law. In the second chapter of our study, firstly general information about nternational direct investments is given. Besides, Turkish and Turkmen Law on Foreign Investment are studied in general. Nevertheless, general information about the reasons of preference of international joint venture in respect of international investments. The matter of conflict of law takes an important place in international joint venture. For this reason, the law, which is applicable, is studied in general limits in joint venture relations. Our study ends with general information about the solution of disputes in joint venture through arbitration system. VI