Sabiha Gökçen ve Türkiye'de kadın pilotlar
Sabiha Gökçen and women pilots in Turkey
  1. Tez No: 162501
  2. Yazar: SONAY YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SABİHA GÖKÇEN VE TÜRKİYE'DE KADIN PİLOTLAR Sonay Yazıcı Dokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü, Eylül 2005 Danışman: Dr. Leyla Kırkpınar Türk kadını, 1900'lü yılların başında sosyal ve toplumsal olaylarda Cumhuriyetle birlikte de çalışma hayatının hemen her alanında yerini almaya başlamıştır. Hatta Türk Kurtuluş Savaşında kahramanlık, cesaret ve özverisiyle destanlar yazmıştır. Türk kadınının yerini aldığı alanlardan birisi de havacılıktır. Havacılık hep bir erkek mesleği gibi algılanmış algılanmaya da devam etmektedir. Oysa 20. yüzyılda havacılığın dünya ve Türkiye'de gelişmesiyle birlikte bu alanda kadın havacıları ön saflarda görmek mümkün olmuştur. İşte bu araştırmada; tarihsel süreçte kadın havacılar; özelliklede bunların en önemli temsilcilerinden birisi olan Sabiha Gökçen ve diğer ilk olmuş kadın havacıları tanıtılmıştır. Öte yandan uçuculuğun erkek mesleği olduğu yönündeki tartışmalara ışık tutmak amacıyla; yazılı basında yer alan kadın pilotların görüşleri ile kadın-erkek performansının karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bilgilerin, tarih alanında çalışanlara bilimsel veriler sağlayacağı ve bundan sonraki bu alandaki çalışmalara katkı sağlayacağı umulmaktadır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beggining with 1900' s social and public incidents and even after the declaration of republic, Turkish woman started gaining their status almost in every part of work life. Moreover, in the Turkish War of Independence with their heroism, courage and sacrifice Turkish woman had createdan epical milieu. One of the fields Turkish women were involved in, was aviation. Aviation has always been and is stil being perceived as a male profession. However, with the progress of aviationin the World and Turkey in the 20th century, it became possible to see female aviators in the front lines of this filed. Here in this research, female aviators through the historical process, especiallyone of the most significant representatives of this field“ Sabiha Gökçen”and those that emerged as the -first of their fields- have been introduced. At the same time, in order to clarify the arguments assumingthe aviation as a male profession; views of female pilots that appeared in the newspapers and the comparison of male female performance have been included research. It is expected that the information gained with the conclusion of this research will provide data for those who work in the field of history and will ensure a contribution fort he following works in the field of aviation. X