Bilgi yönetiminin etkinleştirilmesinde bilgi yöneticisinin yeri
Position of chief knowledge officer in making knowledge management effective
  1. Tez No: 162502
  2. Yazar: HALUK ŞENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bilgi çağı, günlük yaşamın tüm alanını olduğu gibi organizasyon yapısı ve yönetim alanını da etkilemiştir. Bilgi ve bilgi yönetimi modern organizasyonları ilgilendiren önemli kavramlar haline gelmiştir. Bu da organizasyonları bir dönüşüm ile sonuçlanabilecek yapısal ve yönetimsel değişikliklere zorlamaktadır. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında ekonominin bilgi ekonomisi halini alması ile birlikte organizasyonlar yeniden yapılanmaktadır. Rekabette liderliği sağlayacak entelektüel sermayenin, daha iyi yönetilebilmesi için modern yönetim anlayışı olarak bilgi yönetimi uygulanmaktadır. Organizasyonun, rekabet üstünlüğünü devam ettirebilmek, kannı maksimize etmek, verimliliği arttırabilmek için bilgiyi yönetecek bir yöneticiye ihtiyacı bulunmaktadır. Bilgi yöneticisi, yöneticilerin bilgiye, çalışanlara, bilgi süreçlerine ve entelektüel sermayeye yatırım yapmalarını teşvik eder. Organizasyonun, know-how, patentler ve müşteri ilişkileri gibi görünmeyen varlıklarından daha fazla istifade etmesini sağlar. Organizasyondaki yenilikleri ve fikirlerin ticarileşmesini gerçekleştirir. Çalışanlar tarafından bilginin yaygınlıkla kullanımını ve paylaşımını destekleyerek, bilgi yönetiminin etkinleştirilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, bilgi yöneticisinin bilgi yönetimini etkinleştirmedeki yeri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler; Bilgi, Entellektüel Sermaye, Bilgi Yöneticisi, Bilgi Yönetimi vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Knowledge age has influenced to organization's structure and its management as all field of life. Knowledge and knowledge management are among the most impotant concepts defining today's organizations. These concepts have been forcing the organizations to transform as change structurally. In Knowledge age, economy changed to knowledge economy and organizations reorganized. To become leader in competition and manage entellectual capital best, knowledge management is using as a modern management. To success competition and maximization of profit, organizations need chief knowledge officer to manage knowledge best way. Chief knowledge officer stimulate managers invest knowledge, knowledge processes, and entellectual capital. He provides using know-how costumer relationship, patents. He supports workers to use knowledge. Doing that he makes effective knowledge management. In this study, firstly the concepts of knowledge and knowledge management will be elaborated knowledge management after that it will be elaborated chief knowledge officer's position in which making effective knowledge management. Key Words; Knowledge, Intellectual Capital, Chief Knowledge Officer, Knowledge Management. viu