Means of misogyny in 'One Flew Over the Cuckoo's Nest'
One Flew Over the Cuckoo's Nest adlı romanda kadın düşmanlığının araçları
- Tez No: 162504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Amerikalı yazar Ken Kesey 1962 yılında yazdığı One Flew Over the Cuckoo's Nest adlı romanında bir akıl hastanesinde yaşananları anlatırken erkek hastaların tüm sorunlarından otoritenin temsilcisi olan başhemşireyi sorumlu tutar ve erkeklerin yönetimdeki kadının kurbanları haline geldiklerini iddia eder. Baskıcı otoriteyi kadın ile özdeşleştirmesi yazarın hikayeyi kadın düşmanlığı üzerine kurduğuna işaret etmektedir. Bu çalışmanın amacı Kesey' n in, kadın düşmanlığını ilan ve empoze ederken hangi araçları kullandığını tespit etmek olacaktır. Projenin birinci bölümünde yazar Ken Kesey'nin erkek hasta ve hemşire arasında yaşananları savaş benzetmesiyle anlatması üzerinde durulacak ve bu cinsler arası savaşın anlatımında eserin kadın düşmanı yaklaşıma sahip olduğunu gösteren unsurlar incelenecektir. İkinci bölümde yazarın kadın düşmanı tutumu ile annelik kavramına olan olumsuz yaklaşımları arasında bağlantı kurulacak ve baba kavramının övülmesiyle annelik kavramının yerilmesinin sebepleri tartışılacaktır. Üçüncü bölümde romanın erkek kahramanının Kutsal Kitaptaki“Adem”ve“Mesih”tipolojisiyle bağlantısı sonucunda Hıristiyanlığın en temel kurtuluş inancına nasıl cinsel bir anlam yüklendiği ve bunun da kadın düşmanlığına nasıl uyarlandığı gösterilecektir. Dördüncü ve son bölümde ise, eserdeki hemşire yönetimi ile Puritan kültür arasındaki benzerlikler vurgulanacak ve bunların kadın düşmanlığına ait söyleme katkıları anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In his novel One Flew Over the Cuckoo's Nest, written in 1962, Ken Kesey relates the story of male patients living in a mental asylum and blames the Big Nurse, the wielder of authority, for all these men's problems in order to assert that the inmates are victimized by her. The equation of oppressive authority with women indicates that Kesey bases his novel on misogyny. The aim of this project is to highlight the means Kesey uses to declare and impose his misogynist values. The first chapter of this study will focus on Kesey's narration of the conflict between the Big Nurse and the male protagonist of the novel through the war metaphor, and all the elements illustrating the novel's misogynist approach in the exposition of this sexist combat will be examined. In the second chapter, the association between Kesey's misogynist style and his negative attitude to the concept of motherhood will be highlighted, and the reasons for the author to praise fatherhood and criticize maternity will be discussed. In the third chapter, the relevance of the novel's main male character to the biblical“Adam”and“Christ”typologies will be demonstrated, and how this association attaches a sexual sense to Christianity's fundamental tenet of redemption in regard to misogyny will be analyzed. In the fourth and the last chapter, all the comparisons between the Big Nurse's administration and Puritan culture will be explained along with their contribution to misogyny. VI