Bir kamu kurumunda çalışan kadınların kişilik özellikleri ile içselleştirilmiş kadın düşmanlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the personality traits of women working in a public institution and internalized misogyny
  1. Tez No: 789310
  2. Yazar: MERVE TEKEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kadın düşmanlığı anlamına gelen mizojini, kadın olmasından dolayı bireyin aşağılanması, toplum içinde cinsel bir obje olarak kabul edilmesi ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin normalleştirilmesi biçiminde ortaya çıkabilmektedir. Bu araştırmada, bir kamu kurumunda çalışan kadınların kişilik özellikleri ile içselleştirilmiş kadın düşmanlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmada Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 255 kadına Sosyodemografik Bilgi Formu, Cervantes Kişilik Ölçeği ve İçselleştirilmiş Kadın Düşmanlığı Ölçeği'nden oluşan anket formu uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra niceliksel verilerin normal dağılıma uygunlukları basıklık ve çarpıklık değerlerinin kesme noktaları (sınırları) çarpıklık (Skewness) değerleri ile sınandı. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup karşılaştırmalarında Independent Sample T Test, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında ise One-Way Anova testi kullanıldı. Ölçeklerin birbiri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Correlation analizi kullanıldı. BULGULAR: Kişilik özelliklerinden dışa/içe dönük olma ile içselleştirilmiş kadın düşmanlığı boyutlarından erkeklere kadınlardan daha fazla değer verme arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Kişilik özelliklerinden nörotizm ile içselleştirilmiş kadın düşmanlığı üç alt boyutu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Kişilik özelliklerinden tutarlı/ tutarsız olma ile içselleştirilmiş kadın düşmanlığı üç alt boyutu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. SONUÇ: Kadınların kişilik özellikleri ile içselleştirilmiş kadın düşmanlığı alt boyutları arasında ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Misogyny, which means women's hostility, can occur in the form of humiliating the individual for being a woman, being accepted as a sexual object in the society, and normalizing all kinds of violence against women. In this study, it was aimed to determine the relationship between the personality traits of women working in a public institution and internalized misogyny. MATERIAL AND METHOD: In the research, a questionnaire consisting of Sociodemographic Information Form, Cervantes Personality Scale and Internalized Misogyny Scale was applied to 255 women working in Sakarya Metropolitan Municipality. SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for statistical analysis. While evaluating the data, in addition to descriptive statistical methods, the conformity of the quantitative data to the normal distribution was tested with the cut-off points (boundaries) of the kurtosis and Skewness values. The Independent Sample T Test was used for the comparison of normally distributed parameters in two groups, and the One-Way Anova test was used for comparisons of three or more groups. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the scales. RESULTS: A positive significant relationship was found between being extraverted/introverted from personality traits and valuing men more than women from internalized misogyny dimensions. A positive significant relationship was found between neuroticism from personality traits and the three sub-dimensions of internalized misogyny. A negative significant relationship was found between being consistent/inconsistent from personality traits and the three sub-dimensions of internalized misogyny. CONCLUSION: It was determined that there is a relationship between the personality traits of women and the sub-dimensions of internalized misogyny.