Girişim sermayesi ve Türkiye'deki uygulamaları
  1. Tez No: 162514
  2. Yazar: MELİKE DALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Dünyada özellikle 1990'lı yılların başından itibaren teknolojik yeniliklerin ve buluşların hızla artması ile yüksek teknolojiye dayalı üretim hız kazanmıştır. Bunun bir sonucu olarak verimlilik artışı sağlayan teknolojik gelişmeler ülkenin kalkınmasında önemli rol oynamıştır. Teknolojik gelişmelerin oluşmasında oldukça önemli olan girişimcilik ve yenilik kavramları üzerinde sıkça durulmaya başlanmıştır. Girişimcilerin yenilik ve risk içeren bu ileri teknolojiye yönelik projelerinin hayata geçirilmesi aşamasında ortaya çıkan finansman sorunun çözümü için girişim sermayesi oldukça etkili bir finansman yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada birçok ünlü markanın doğuşuna sebep olan bu yöntem Türkiye'deki girişimciler için önemli bir finansman yöntemi olmaktadır. Ülkemiz için çok yeni olmamakla beraber henüz yeterli ilgiyi bulamamış olan, uygulama olanaklarının arttırıldığında ise ülke ekonomimize büyük katkılar sağlayacak olan girişim sermayesi yönteminin işleyişi, başarılı uygulamaları, ülkemizdeki önemi ve uygulamaları çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the beginning of 1990's, with the help of the technological innovations and inventions which were developed quickly, the production based on high technology improved. As a result of this issue, the technological innovations which extended the rise of the productivity, played an important role in the development of the country. 'Enterprising' and 'Innovation' conceptions which are fairly important in the developing stage of the technological innovations, became noticeable. Venture capital appeared as an effective financial process for solving the financial problems which arise in the execution stage of the investors' projects which are based on high technology that involves innovation and risk. This process, which played an important role in the birth of many famous trademarks all around the world, is also an important financial process for the investors in Turkey. Venture capital is a not very new subject for our country but still it is not very popular. If the facilities of Venture capital applications are developed, this process will make important contributions to our country's economy. The procedure of the Venture capital process, the successful applications and their importance for our country and the applications in our country; are the main subjects of our study. VI