Limited şirketlerde ortakların sorumluluğu
Liabilities of the shareholders in the limited partnerships by shares
  1. Tez No: 162513
  2. Yazar: BUKET SAYIN ÖNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Türk Ticaret Kanunu'nun 503. maddesinin birinci fıkrasına gore, limited şirket ortaklarının sorumluluğu, ana sözleşme ile şirkete getirmeyi taahhüt ettikleri miktarı ile sınırlıdır. Dolayısıyla, sermaye borçlarını yerine getirdikleri oranda sorumluluktan kurtulurlar (TTK m. 532/1). Türk Ticaret Kanunu'nda, şirket alacaklılarına, doğrudan doğruya limited şirket ortaklarına başvuru imkanı tanım amasına rağmen; şirket esas sermayesini ve şirket alacaklılarını korumak amacıyla, ortakların şirket tüzel kişiliğine karşı taahhüt ettiği sermaye ile sınırlı olan sorumluluğunu genişleten düzenlemelere gidilmiştir. Türk Ticaret Kanunu'nun 532. maddesinin birinci fıkrasında, ortaklar sermaye koyma borçlarını yerine getirmiş olsalar da, sermayeden kısmen veya tamamen iade niteliği taşıyan, haksız yere aldıkları kâr veya faiz miktannca sorumluluklarının canlanacağı düzenlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu'nun 529, 530 ve 531. maddelerinde düzenlenen bir diğer istisna ise, ortakların selef sıfatıyla sorumluluklarıdır. Buna gore, şirket, sermaye payı borcunu yerine getirmeyen ortağın şirketten çıkarılması durumunda, çıkarılan ortağın payı paraya çevrilemezse ya da paraya çevrildiği halde elde edilen para şirkete olan borcunu karşılamaya yetmezse, söz konusu payın önceki sahiplerine başvuru imkanına sahiptir. Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen istisnalardan sonuncusu ise, bedeli tümü ile ödenmemiş payların şirket tarafından edinilmesi durumunda esas sermayede meydana gelen açığın ortaklar tarafından kapatılması yükümüdür (TTKm.532/ni). Limited şirket ortaklarının, şirket alacaklılarına karşı sorumluluğu Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmemiş olmasına rağmen, kanun koyucu, kamu alacaklılarını adi alacaklılardan üstün tutmuş ve 6183 sayılı Kanun 'un 35.maddesinde şirketten tahsil imkanı olmayan kamu alacaktan için, ortakların doğrudan takibini mümkün kılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The liabilities of the shareholders in the limited partnerships by shares are limited to the amount of the capital that they had assured to invest in the company, by means of the Memorandum Agreement, in accordance with the 503rd Article of Turkish Trade Law. Consequently, the shareholders shall avoid their liabilities insofar as they fulfill their capital debts (532/1 Article of Turkish Trade Law). Although the creditors were not allowed to apply, directly to the shareholders of the limited partnership by shares according to Turkish Trade Law; a couple of arrangements that extended the scope of liabilities limited to the capital assured by the shareholders against the legal structure of the company were laid out in order to protect the base capital and the creditors of the company. It has been laid out that although the shareholders had fulfilled their debts in the capital, the liabilities of the shareholders shall arise at the rate of the profits or interests gained unfairly by means of partial or complete returns out of the capital in accordance with the first paragraph of the 532nd Article of Turkish Trade Law. The other exception referred in the 529th, 530th, and 531st Articles of Turkish Trade Law is the liabilities of the shareholders as predecessors. In case one of the shareholders of the company who could not pay his capital share debt was dismissed from the company, the company shall be able, at once, to apply to the predecessors of the paid shares if the shares could not be turned into cash, or if the received amount after being turned into cash would not suffice to pay the debt for the company. The last of the exceptions referred in Turkish Trade Law (532/ni of Turkish Trade Law) is the liability of the shareholders to close any deficit that might occur in the base capital, in case the entire unpaid shares were acquired by the company. vnAlthough the liabilities of the shareholders of the limited partnership by shares against the creditors of the company are not laid out in Turkish Trade Law, the law maker considers the public creditors superior to the unsecured claimers, and that the shareholders are held subject to direct pursuit for the public claims that are not possible to be collected from the company in accordance with the 35th Article of Law numbered 6183. vm