Semerkandî'nin Bahru'l-Ulûm'unda Kur'ân ilimleri
The learnings of Koran in the Bahru'l-Ulûm of es- Semerkandî
  1. Tez No: 162524
  2. Yazar: HÜSEYİN TOPAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHİM TUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Kur'ân ilimleri kavramı, Kur'ân'ın anlaşılmasına yardımcı olan ilimleri ihtiva etmektedir. Bir başka ifadeyle, Kur'ân'ı amacına uygun olarak anlayıp yorumlayacak kişilerin, önceden haklarında fikir sahibi olmaları gerektiği konuları içerir. Hz. Muhammed'e (s.a.v.) vahyedilmesinden İtibaren Kur'ân, üzerinde pek çok çalışmanın yapıldığı bir kitaptır. Semerkandî de oldukça açık ve anlaşılır bir üslûp İle Kur'ân'ı, başından sonuna kadar tefsir etmiş müelliflerdendir. Bu çalışmada, Semerkandf'nin Kur'ân ilimlerine bakışı ve bu ilimleri İşleyiş tarzı tespit edilip değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı Semerkandf'nin Kur'ân ilimlerinden hangilerine ve ne ölçüde yer verdiğinin saptanması ve bu ilimler hakkında ne düşündüğünün analiz edilmesidir. Bu amaçla, öncelikle Kur'ân ilimleri hakkında araştırmalar yapılmış, daha sonra yapılan bu araştırmalar ışığında Semerkandî'nln tefsîri baştan sona titizlikle okunmuştur. Bu esnada, hangi Kur'ân İlimlerine yer verdiği tespit edilmiştir. Elde edilen veriler konu başlıkları altında toplandıktan sonra, söz konusu konu başlıkları üç bölümde değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde İse çalışmanın temel esasları ve metodu verilmiş olup, tez bir değerlendirmeyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of the Learnings of Koran contains the sciences providing to understanding of the Koran. In other words, it includes topics that the persons will perceive actrr comment appropriate to aim of the Koran have to be necessary opinion of them in the beginning. The Koran beginning from the inspiration to Hz. Muhammed (s.a.v.) Is a book made a lot of study about it. es-Semerkandî was from commenting authours to the Koran from beginning to end with great obvious and intelligible style. It had been determinated and evaluated that view of es-Semerkandf to learnings of the Koran and his processing style of those learnings In his study. The main aim of the study to be fixed that es-Semerkandf how much to give place to learnings of the Koran and to be analysed that what he thinks about of this learnings. With this objective, it had been made, first of all, researches about the learnings of the Koran. Afterwards, the commentary of es-Semerkandf had been read fastitlously from beginning to end in the light of this researches made. Meantime, it had been fixed that which he had given place to learnings of the Koran. After the collection the acquired data underneath the subject titles, the aforementioned subject titles had been evaluated in three chapters. In the introduction chapter too, the basic foundations and methods of the study which had been given, the thesis ends with a conclusion. VI