Kuru dökme yük taşımacılığında Türk Deniz Ticaret Filosunun rekabet gücü analizi
Competitive power of Turkish Merchant Fleet in dry bulk shipping
- Tez No: 162525
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
TÜRKÇE ÖZET Dönemsel artış ve düşüşlerle oldukça hareketli olan kuru dökme yük deniz taşımacılığı pazarı küreselleşme ve gelişen haberleşme teknolojilerinin etkileriyle uluslararası ticaretin gelişmesine bağlı olarak rekabetin artışıyla gemi işletmecilerini çeşitli kararlar almaya yöneltmektedir. Navlun piyasasının yüksek olması armatörlere oldukça önemli kazançlar getirirken, düşüşlerde de kayıplar doğurmaktadır. Bu hareketliliğin yanı sıra kuru dökme yük filosunun rekabet gücünü de göz önüne almakta fayda vardır çünkü uzun dönemde kuru dökme yük deniz taşımacılığı pazarında ancak rekabet gücünü etkileyen faktörlere göre hareket edebilen gemi işletmecileri ayakta kalabilmektedirler. Uluslararası denizcilik çevresinde tam anlamıyla standartlara uygun olan gemilere sahip olan işletmelerin başarılı oldukları ve uluslararası düzenleme ve konvansiyonları yakından takip eden filoların artan ticaret içerisinde kendilerine yer bulabildikleri bilinmektedir. Rekabetin oldukça yoğun olduğu kuru dökme yük taşımacılığında bu gerekleri ve daha açık bir anlatımla rekabet gücünü yükseltmeye yönelik gerekleri yerine getiremeyen filoların yarışta geri kaldığı çok açıktır. Bunda yük sahipleri veya kiracıların gemi seçim kriterlerinde daha seçici davranmalarının ve böylelikle gittikçe bilinçlenen gemi işletmecilerinin maliyetin önünde kaliteyi temel almalarının etkisi çok büyüktür. Bu noktadan, hareketle, bu çalışma, Türk kuru dökme yük filosunun rekabet gücünü belirlemeye yönelik olup, bu filoyu oluşturan gemi işletmecilerinin ve bağımsız kuru dökme yük brokerlerinin filonun rekabet gücüne ilişkin algılamalarını saptamayı ve rekabet gücünün arttırılması için izlenmesi gereken stratejilere yönelik öneriler getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, literatür taraması ve ikinci el verilerin yorumlanmasının yanı sıra nitel bir çalışma olan odak grup çalışması ve nicel bir çalışma olan saha çalışması ile verilere ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları Türk kuru dökme yük filosunun rekabet gücünün çağdaş işletmecilik bilimi ve rekabet teorilerinin ışığında geliştirilebileceğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ingilizce özet Dry bulk freight market, which is quite active with the periodic increases and decreases, steers the shipowners towards various decisions as a result of the international trade that has developed largely due to the progressing communication technologies and globalization. While increases in freight market provide the shipowners with significant profits, decreases cause losses. However, apart from all this volatility, it is beneficial to consider the competitive advantage of the fleet because in the market of bulk cargo transport, conducting according to the factors that affect competitiveness might provide the shipowners with long term profits. It is obvious that in the international shipping environment the ships that fulfill all standards are successful and the fleets that closely follow international regulations and conventions sustain their businesses in the growing trade. However in the intense competitive environment of dry bulk shipping the fleets that cannot develop their competitive power remain behind. This is parallel to the fact that shippers or charterers are more selective in terms of ship selecting criteria and shipowners who constantly become more customer oriented consider service quality as a basis for competition rather than costs. With this point of view, this study intends to analyze the competitiveness of Turkish dry bulk shipping and aims at developing strategies to increase competitiveness of the Turkish dry bulk fleet through qualitative and quantitative studies among shipowners and dry bulk brokers. The main findings of the study prove that competitive power of the Turkish dry bulk fleet can be developed through contemporary business approaches and theories on competition. VI