Avrupa güvenlik ve savunma politikasının (AGSP) küresel terörizme yaklaşımı
Approach of the European security and defence policy to the global terrorism
- Tez No: 162526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZİF MANDACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET Soğuk Savaş sonrasında gittikçe daha çok sözü edilen küreselleşme, avantajları kadar dezavantajlarımla da dünyayı etkilemektedir. Her ne kadar bu olgunun insanlığa refahı, insan haklarını, demokratikleşmeyi vs. getirdiği iddia edilse de küreselleşme siyasi, ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin kaynağı olarak da gösterilebilmektedir. öte yandan küreselleşmenin karanlık yüzü olarak adlandırılan terörizm, günümüzde gittikçe küreselleşmekte ve bir ülkenin kendi basma çözemeyeceği bir sorun haline gelmektedir. Her ne kadar bu olguyla uluslararası, bölgesel ve altbölgesel kuruluşlar aracılığıyla mücadele edilmeye çalışılmakta ise de başardı olunamamaktadır. Küresel terörizmin etkileri Soğuk Savaş sonrasında Avrupa Birliği'ne de yansımış ve yeni yapılatın inşasına neden olmuştur. Her ne kadar Avrupa Birliği küresel terörizmle üçüncü sütun olarak adlandırılan Adalet ve İçişleri Alanı'nda mücadele etmekteyse de bu sorunla mücadelenin küresel anlamda işbirliğini gerektirmesi Avrupa Birliği'nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası'na ve bu politikanın içinde yer alan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'na önem vermesine neden olmuştur. Bu çalışmada öncelikle terörizmin tanımı, nedenleri, amaçları, diğer suç türleri ve küreselleşmeyle ilişkileri, ardından uluslararası kuruluşların ve Avrupa Birliği'nin bu sorunla mücadelesi incelenmiştir. Çalışmanın amacı Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının küresel terörizmle mücadelesini analiz etmek ve bu analiz sonucunda elde edilen veriler yardımıyla bu politikanın eksikliklerini ortaya koyarak yapılması gerekenleri tespit etmektir. Bu amaçla öncelikle Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası' nın gelişimi ve bu politikaya ilişkin yetenekler ele alınmış daha sonra bu yeteneklerin Avrupa Birliği'nin terörizmle mücadele için girişeceği operasyonlar için yeterli olup olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization that has recently gained a common parlance continues to influence the world through its advantages and disadvantages. Although some claims that this phenomenon has brought about prosperity, human rights and democratization, to the contrary some considers it as the very source of political, economical and social inequalities throughout the world. Concomitantly, terrorism which is referred to the dark side of globalization, has underwent a metamorphosis that made it a threat at the global level with which no country can tackle on its own. Despite international, regional and subregional attempts to cope with it, no success is in prospect. The impacts of global terrorism inflicted the European Union in the wake of the Cold War and forced it to form new and robust structures against this new threat. Although the European Union has conducted its struggle against global terrorism within the framework of Justice and Home Affairs, the third pillar of the Union, the goals of the struggle against terrorism and the priorities of the Union within the realm of Common Foreign and Security Policy have become coincided thereby triggering an inter-state cooperation. The study primarily aims at defining terrorism, its goals, its linkage with globalization, and assigns a wide room to the policies of international organizations along with those of the European Union. It intends to analyze the European conduct against global terrorism within the specter of the Common Foreign and Security Policy and to unfold the pros and cons of the Union policies regarding its prevention. Accordingly, the study handles the development of Common Foreign and Security Policy and the European capabilities regarding struggle against global terrorism and assesses their efficiency and reliability. VI