Araştırma ve geliştirme projelerinin başarısına etki eden kritik faktörler: İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi uygulaması
Impact of critical factors on research and development project success: Application in İzmir Atatürk Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 162537
  2. Yazar: MEHMET EMRE GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET işletmelerin en önemli amacı olan kâr elde etmenin yanı sıra devamlılığın sağlanması da kaçınılmaz bir amaçtır, işletmelerin başarısı ve varlığı, yenilik yaratabilme güçleri ile doğru orantılıdır. Artan rekabet ve büyüyen pazar, ekonomik ve sosyal açıdan sürekli değişen tüketici davranışları, işletmeleri yeni ürünler ortaya çıkartma konusunda zorlamaktadır. Rekabetçi ortamda pazar payını korumak ve genişletmek için yeni ürünlerin tasarımı ve mevcut ürünlerin geliştirilmesi son derece önem kazanmaktadır. Proje yönetimiyle yürütülen Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışmalarının başarısı her projede olduğu gibi bütçe, zaman ve kalite şartlarının sağlanması ile yakalanmaktadır. Ancak bunun yanında proje çalışanları, liderlik özellikleri, yönetimin projeye verdiği destek, eğitim ve müşterinin proje sırasında projeye olan ilgisi gibi faktörler de başanyı doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Bu çalışmada İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde (İ.A.O.S.B.) AR-GE bölümü bulunan işletmeler kapsamında bir çalışma yapılmıştır. İ.A.O.S.B. bünyesinde AR-GE çalışmaları yürüten işletmeler üzerinde yapılan araştırma ile projelerinin başarısına etki eden başarı faktörleri ve bu faktörler içerisindeki kritik başarı faktörleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, AR-GE projelerine etki eden kritik başarı faktörlerinin belirlenmesidir. Çalışma verileri anket yoluyla toplanmış ve faktör analizi yoluyla veriler işlenmiştir. Analiz sonucunda değişkenlerin 11 faktör altında toplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In addition to realize profits, another important aim for firms is permanence. Success and existence of firms directly proportional to their ability of creating innovations. Increased competition and growing market, continuously changing consumer behaviors from the point of economical and social view, forces firms to create new products. New product design and current product development to keep and to expand market share in competitive environment are very important. Implementation with Project Management, success of Research and Development study is provided by adequacy of budget, adequacy of time, and quality expectations. On the other hand, some factors as project staff, characteristics of the leader, leadership skills, top management support, education, and client's interests put through a project deal. In this study in order to investigate critical success factor of Research and Development Projects in a questionnaire is applied to companies of Izmir Atatürk Organized Industrial Zone which have Research and Development departments. Applied project success variables as questionnaire is processed by factor analysis in Statistical Program of Social Sciences. Result of this study, defined success variables is to form a group under 1 1 factors. VI