Anaia-Kadıkalesi M.Ö.2. binyıl seramikleri
The 2nd millenium B.C. pottery of Anaia-Kadıkalesi
- Tez No: 162538
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN DOĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Anaia - Kadıkalesi M. Ö. 2. binyıl seramiHerinin incelenmesi şurasında, dönem içerisinde Akdeniz havzasında var ölmüş siyasi, Stratejik ve ekonomik tüm unsurların bir arada değerlendirilmesi ve malzeme ile ilişkilendirilerek bir takım sonuçlara varılabilmesi amaçlanmıştır. Dolayısıyla çalışmanın ilk bölümünde Batı Anadolu'nun çağdaşlarıyla olan siyasi ve ekonomik ilişkilerinin incelenmesine, lokalizasyon problemlerine ve bir takım yeni lokalizasyon önermelerine yer verilmiştir. İkinci olarak ise Anaia - Kadıkalesi İle çağdaş buluntu veren merkezlerin incelenmesine geçilmiştir, Batı Anadolu her ne kadar çağdaşı olan diğer bölgelerle kıyaslandığında, dönem içerisinde buluntu durumu açısından zayıf görünse de son derece önemli bir takım merkezlere de ev sahipliği yapmaktadır. Miken seramiği açısından Troia ve Miletos son derece önemli buluntulara ev sahipliği yapmaktadırlar. Bunun yanında Kuzeybatı Anadolu, Mİnyas seramiği açısından büyük önem arz etmekte ve hatta bu malzeme grubunun ana vatanı olarak kabul edilmektedir. Fakat bu malzeme daha güney bölgelere, örneğin Beycesultan'a ancak GTÇ içlerinde ulaşabilmiş ve söz konusu merkezden daha güneyde de ele geçmemiş olarak bilinmektedir. Anaia - Kadıkalesi malzemesine bakıldığında ise hem Miken hem de Minyas seramikleri içeren, kaliteli işçilik gösteren geniş bir repertuara sahip olduğu gözlenir. Miken çanak çömleği GH m A2 döneminde başlayarak GH m C sonuna kadar kesintisiz devam etmektedir. Başlangıç tarihi olan M. Ö. 1350 civan Akdeniz'deki neredeyse tüm limanlarda Miken yayılımmm görülmeye başlamasıyla kesişmesi açısından önemlidir. Minyas seramikleri ise Troya Erken - Orta VI ile başlayarak Geç VI ve VII a - b dönemlerinde kesintisiz devam etmektedir. Dolayısıyla Anaia - Kadıkalesi, hem en güney Minyas buluntu merkezi hem de Kuzeybatı Anadolu bölgesi dışındaki en erken Anadolu merkezi olmasıyla büyük önem kazanmaktadır. Sonuç olarak Anaia - Kadıkalesi Samos boğazını tutan ve hinterlant avantajını kullanarak Samos'taki çağdaşlarından (Tigani, Heraion, Myloi) çok daha uzun ömürlü olmayı başarmış önemli bir liman yerleşimi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The 2nd Millenium B. C. pottery of Anaia - Kadikalesi should be appreciated by considering all the political, strategic and economical factors that existed in the Mediterranean basin in this period. Consequently firstly, the political and economic relations of Western Anatolia with its contemporaries is analyzed and in tins section some problematic localisations are mentioned and some new localisations are suggested. Secondly, other sites with contemporary funds are assessed. If one compares Western Anatolia with other regions in the same period, it would seen to be relatively poorer, but there are very important centers in the region. Troia and Miletos in particular revealed very important Mycenaean pottery. Further, Northwestern Anatolia is the dominant region for Minyan Ware in Asia Minor. Minyan Ware does not occur South of Beycesultan and it doesn't occur here until LBA. If one looks at the 2nd Millenium B. C. pottery of Anaia - Kadikalesi, it would seen that there is a very large repertoire of all varieties, with elaborate workmanship and it includes both Mycenaean and Minyan wares. Mycenaean ware starts from LH HI A2 and continues to the end öf LH EI C. About. 1350 B. C. is important as this date marks the Mtefsection öf the early phase of Mycenaean influence on nearly all the ports of the Mediterranean. Minyan ware is contemporary with Early and Middle Troy begining as early as 2000/1900 B. C. and continues to the Late VI and VII a - b. Consequently Anaia - Kadikalesi, the southernmost site that the Minyan ware has been found, is important and reinforcing its importance is the fact that it is one of the earliest centers in Asia Minor. As conclusion, it can be said that Anaia - Kadikalesi was one of the important ports of Western Anatolia. If one consider its location and the advantages of its geographical situation, it is clear that the site was held control over Samos Pass. Although there was some other ports accross the sea at Samos (Tigani, Heraion and Myloi), a port such as Anaia - Kadikalesi located on the continent has great advantages over an island port in regard to its hinterland and these advantages are reflected in the longer period of utilisation of this mainland port, in comparison to the shorter period of those on Samos.