Endüstriyel demokrasi ve toplam kalite yönetiminin karşılaştırılması
The comparison of industrial democracy and total quality management
- Tez No: 162536
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Endüstriyel Demokrasi ve Toplası Kalite Yönetimi kavramları, çalışanlar ve işletmeler açısından yaşamsal öneme sahip iki yönetim konuşa ve uygulaması olarak kaba! edilmektedir. Bu Md kavram, tarihsel geliş im süreçleri içerisinde kökenleri ve felsefeleri açımdan bir takını arkalıklara ve çelişkilere sahip olmakla beraber; özellikle günümüzde işletmelerin ve genel olarak örgütlerin verimlilik ve kârlılıkları üzerindeki olumlu etkileri ile ön plana Bu çalışmada Endüstriyel Demokrasi ve Toplam Kalite Yönetimi kavram ve uygulamalara; tanımlara, tarihsel gelişimleri, Hasarları ve hu doğrultudaki yaklaşımlar çerçevesinde ek alınıp, sosyal taraflar açısından önemleri ortaya konduktan sonra, çeliştikleri ve uyuştukları noktalar göz önüne alınarak birlikte uygulanabilirlikleri tartışılacaktır. Bu doğrultuda çelişkilerin ve yapısal olarak irdelenmesi, uyuştukları noktaların uygulamadaki etkinliği ve genel olarak olumlu bir çıkarımın elde edilebilmesi Her iki kavramın da çalışanlar ve işverenler başta olmak üzere sosyal taraflar açısındanönemi tartışılmazdır. Bunun nedeni birlikte uygulanacak bir Endüstriyel Demokrasi ve Toplara Kalite Yönetiminin ilk olarak çalışanlar ve işverenler üzerinde yaratacağı doğrudan etki ve devletin de farklı rolleri ile süreç içindeki belirleyiciliğinden kaynaklanmaktadır. Örgütsel düzeyde karar alma süreçlerine çalışan katılımı ve toplumsal düzeyde sosyal tarafların eşitlik temelinde karar alma süreçlerinde birlikte yer almaları ve tüm bunların kalite ve demokrasi bilinci çerçevesinde değerlendirilmeleri, çalışmanın belirleyici noktalarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concepts of Industrial Democracy and Total Quality Management - as being the two management matters and applications- are considered to be of great importance for both the business enterprise and the employees. These two concepts, despite having some differences and contradictions witb respect to their roots and philosophies in their historical development processes, bas become essential especially for the productivity and profitability of today's business enterprises and generally for f fee organizations. In this paper, the concepts and applications of Industrial Democracy and Total Quality Management will be discussed -with paying attention to the points where they contrardiet and get along with each other- whether they are applicable together or not after the approaches in this direcMon will be taken up and the importance for the social sides (employees, employers and government) will be brought up. In this way, understanding and structurally considering the contradictions between these two concepts is important for the effectiveness in application of the points where they get along with each other and generally obtaining an affirmative inference. It is certain that both the two concepts have great importance for the social sides, especially the employees and employers. This is because applying Industrial Democracy and Total Quality Management together has a direct effect on employees and employers and the designation of the different roles of government in the process. Employee participation in decision making processes which are of organizational and social level and the evaluation of all of these with respect to the conscious of quality and democracy is one of the essential indicators of tfeis paper. VI