Dış ticaretin finansmanında alacakların devredilmesi (forfaiting) ve bankalar açısından bir uygulama
Forfaiting in the foreign trade finance and an application in terms of banks
- Tez No: 162545
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Küreselleşme hareketlerinden dolayı artan rekabet yenilikçi firmalar için dış ticaretin önemini arttırmakta ve dolayısıyla pek çok ülke dış ticaretin geliştirilmesi için alternatif finansman yöntemleri denemektedirler. Belirli siyasi ve yapısal farklılıklar nedeniyle ek taleplerle karşılaşan firmalar forfaitingi; ödemesi beş yıla kadar olan satış anlaşmalarına yeni bir yön vermesi, firmaları pek çok riskten koruması ve özel avantajlar sunması nedeniyle tercih etmektedir. Aynı zamanda Geri dönüşsüz iskonto olarak bilinen forfeiting işlemleri ile. bir ihracatçı banka garantisi sağlamış ithalatçısına hem kredi imkanı tanımakta hem de borç araçlarını iskonto ettirerek hemen nakde dönüştürebilmektedir. Çalışmamızda sayılan nedenlerden dolayı dış ticaret finansman işlemi olarak bir çok firma için önem arzeden forfaiting incelemeye alınmıştır. Temel olarak üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, forfaitingle ilgili genel kavramlar ve teorik olarak tekniğin yapısı ayrıntılı bir şekilde yeralmaktadır. İkinci bölümde forfaitingin Türk Hukuk Mevzuatındaki yeri ve sözkonusu kanun ve mevzuatların tekniğin uygulanmasına yaptığı etki tartışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, forfaitingin ülkemizde uygulanabilirliğinin izlenmesi açısından dış ticaret verilerine yer verilmiş ve nedenleri ile birlikte forfaitingin hangi şuurlarda kullanıldığı açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, forfaitingin forfaiter konumundaki bir bankanın dış ticaret departmanında uygulanışını gösteren bir örnek olay yer almaktadır. Örnek olayda forfaitingin işleyişinde gerekli olan tüm belgeler ve uygulama adımları sırasıyla incelenmiştir. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda özellikle ihracatçıların nakit problemlerine çözüm getiren forfaiting tekniğinin uygulama açısından Türkiye'de bazı eksiklikleri olduğu görülmüştür. Sonuç olarak tekniğin tam olarak tanınması, çalışmaların daha bilinçli yürütülmesi ve ihracatçılarımıza bu konuda yön göstermesi için önerilerin de yer aldığı bu çalışmanın uygulayıcılara fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing competition on account of globalization behaviours have been increasing significance of foreign trade for innovative firms and hence many country have been trying alternative finacial techniques for developing foreign trade. The firms which faced additional demands because of determined political and structural diferences have preferred forfaiting with respect to it gives a new direction to debpt obligations with repayment terms of up to five years, saves firm from so many riskes and give specific advantages. With forfaiting transactions also known as non-recourse discounting, an exporter both can offer vendor financing to foreign customer and discount the dept olbigation to receive immediate cash payment. In this study, forfaiting transaction has examined in view of reasons uttered, which has of significiance for many firms as a technique of foreign trade finance. In the first part of this study which has three parts, general properties related to forfaiting and the structure of this technique has been taking place in details. In the second part, the place of forfaiting in Turkish Code of Laws and the effects of laws and rules at issue to application of technique have discussed. In addition in this part, in order to verify applicability of forfaiting in our country, foreing trade data have mentioned and in which boards forfaiting has been using has explained. In third and the last part, a sample happening has taken place which shows application of forfaiting in the department in the bank as a forfaiter. In the sample happening, all of the documents needed and aplication steps throughout forfaiting transactions have been examined according to circumstances. At the consecuence of searchs and examinations done, it has been seen that in Turkey there are some problems about application of forfaiting which found solution cash problemms of exporter specially. As a result, it's thought that this study which has suggestions for regocnizing of technique, performing studies more sensible and giving new directions to exporters will be necessary to applicators. VI