Alternatif bir finans tekniği olarak faktoring ve Türkiye uygulamasının bir analizi
- Tez No: 144728
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yüzyıllardır ticarette sıfır riskle iş yapabilmenin araçlarını geliştirme yönünde önemli ilerlemeler kaydeden finans dünyası, alternatif bir finans yöntemi olarak, kısa vadeli ticari alacakların devri esasına dayanan faktoring işlemini geliştirmiştir. Geçmişi çok eskilere dayanan faktoring, modern şekli ile 20.yüzyıl ortalarında Amerika'da yaygın bir kullanım alanı bulmuş, daha sonra da Avrupa ve Doğu Asya ülkeleri vasıtasıyla yayılmıştır. Bugünkü anlamda modern faktoring iç Pazar ağırlıklı olup, Dünya faktoring cirosunu %94'lük kısmı yurt içi faktoring işlemlerine aittir. 1980'li yılların başındaki yeniden yapılanma ve dışa açılmayla birlikte, ülkemizde ilk faktoring işlemi 1983 yılında yapılmış ve gerek iç gerekse de dış ticaretin finansmanında giderek önem kazanan.geniş bir hizmet paketini içeren, sevk sonrasına ilişkin, alternatif ve esnek bir finanssal ürün olarak Türk malı sistemi içerisindeki yerini almıştır. Faktoring, ülkemizde ilk ortaya çıkışında ihracatın finansmanı için yararlanılacak bir finansman tekniği olarak tanıtılmış ancak uygulama yaygınlaştıkça yurt içi işlemler daha baskın çıkmaya başlamıştır. Türkiye, faktoring işlem hacminin artış temposuyla, Dünyanın dikkat çeken ülkeleri arasında yer almakta olmasına rağmen, faktoring sektörünün yasal ve uygulamaya yönelik bazı sorunları bulunmakta ve faktoring'in finans sektörü içinde geniş bir uygulama alanı bulması, bu sorunların sağlıklı bir şekilde çözülebilmesine bağlı olmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of trying to improve instruments of trade with zero risk from centuries, finance world improved fatoring which depends on transferring short term trade receivables as an alternative finance method. Factoring has been used from early ages, in modern sense it has been used widely in United States from the middle of 20th century, and later on it spread world from European and East Asian countries. In todays world modern factoring highly depends on domestic market and % 94 percent of world factoring endorsement consists of domestic factoring transactions.. In our country, regarding to reconstruction and open economy movements in the beginning of 1980s, first factoring transacted in 1983, and in financing both national and international trade gaining more importance each day, having a wide service packet, as an alternative and flexible financial product in after shipment period factoring took its place in Turkish financial system. In our country factoring pronounced as an financing tecnic for export in the begining but with in time and applications national transactions became more dominant for this technic. Even Turkey is one of worlds conspicuous countries with its increasing factoring transaction capacity, factoring sector still has some legitimate and aplicational problems and factorings having a wider application field in financial sector depends on solving these problems in a healthy way.