Türk finans sisteminde sermaye maliyetini etkileyen faktörler ve işletme yatırım kararları
The factors affected the cost of capital in Turkish financial system and company's financial decisions
  1. Tez No: 162548
  2. Yazar: BURCU AŞKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET İşletmeler, faaliyette bulundukları süre içerisinde maksimum verimliliği yakalayabilmek amacıyla işletme varlıklarına yatırım yapmayı planlarlar. Belirli tahminler ve analiz yolu ile planlamaya ilişkin bir karara varılır. Yatırımlara ilişkin kararlar alınması bir anlamda finansal karar almayı gerektirir. Bir yatırımın yapılabilirliğine dair alman bu kararlar, işletme finansman kararlarının başında yer alır. Bunun en önemli sebebi,“Yatırımın işletmeye maliyetinin ne olacağı?”sorusuna yanıt aranmasıdır. Finansman olanaklarının değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeyle birlikte bir yatıranın kabul veya reddedilmesi için belirli bir ölçüte gerek duyulur. Bu ölçüt bazen bir yatırımın işletmeye sağlayacağı nakit girişi ile ölçülürken, genellikle işletmenin sermaye maliyetine etkisi ve finansal yapıyı değiştirme gücüne göre değişkenlik gösterebilir. Bu çalışmamız ile anlatılmak istenilen, işletmelerin Türk Finans Sistemi içerisindeki yeri ve sermaye maliyetinin işletme yatırım kararlarına etkilerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies plan to invest to reach the maximum productivity during the period of activity. The decision about planning is resolved according to certain estimates and analysis. Taking decisions about investments is required to take a financial decision in a way. The decisions about the feasibility of investments are main part of the financial decisions. The most important reason is, seeking for“What will be the cost of investment?”It is required a criterion for evaluating the financial possibilities and accepting or rejecting an investment This criterion, while sometimes is being measured with the cash flow to the company, generally, may seem to be changed according to the affects to the capital cost of the company and the force to change the financial structure. Trying to explain by this study is examining the affects of capital cost to the investment decisions of the company and the position of the companies in the Turkish Financial System. vi