5 Nisan kararlarının bankaların fon yönetimleri üzerine etkileri
The Effects of 5 April decisions's on banks fund managements
  1. Tez No: 54527
  2. Yazar: AYNUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
213 DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : ÖZET 24 Ocak 1980 Kararları ' yla gelişmelerine zemin hazırlanan para ve döviz piyasalarının da mevcut ol dutu bir ortamda alınan 5 Nisan Kararları ile ekonomimizde, para, döviz, sermaye, mal ve emek piyasası arasında baş gösteren dengesizliklerin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, enflasyonu düşürmeyi, mali piyasalarda ve döviz kurlarında dengeyi sağlamayı, yüksek kamu açıklarına ve dış açığa kalıcı ve köklü çözümler bulmayı ve sürdürülebilir bir büyüme hızına ulaşmayı amaçlayan kararlar doğrultusunda para ve maliye politikası araçları yürürlüğe konmuştur. Bu kararların özellikleri şöyle sıralanmaktadır: * - Şok stratejinin izlenmesi, * - Yarı heterodoks bir programın uygulanması, - önce ücret ve maaşların daha sonra döviz kurunun ve banka kredilerinin anahtar fiyat olarak seçildiği çapa politikasının izlenmesi. Ülkemizdeki mevcut ekonomik koşulların etkisiyle alınan tedbirlerin etkinliği bazı alanlarda amaçlanandan farklı gerçekleşirken bazı alanlar da ise amacına ulaşmıştır. Türk mali sisteminin temel taşını bankacılık sektörü oluşturmaktadır. Bu nedenle 5 Nisan Kararlarının para politika araçlarında yaptığı değişiklikten bankacılık sektörü214 doğrudan etkilenmiştir. Çünkü dahili para piyasalarında, o ülkenin milli parası üzerinden düzenlenmiş parasal araçların dahili mevzuatın öngördüğü kurallar içinde alım - satımı yapılmaktadır. Dahili para piyasalarını düzenleyen kurallar, Merkez Bankası para politikalarıyla belirlenen kurallar ve ayrıca vergi fon v.b. gibi mali yükümlülüklerden doğan kurallardan oluşmaktadır. Bu tür düzenleme ve kısıtlamalar, paranın mali yetini ve hareket kabiliyetini etkileyen önemli sonuçlar doğurmaktadır. Günümüzde aktif ve pasif yönetimi bankaların Fon Yönetimi Bölümleri altında varlığını sürdürmektedir, bankaların fon yönetimi politikaları genellikle ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumlardan, yöneticilerin tecrübelerinden ve kullanılan yönetim tekniklerinden etkilenmekte ve ona göre şekillenmektedir. Bankalar karlarını optimize etmek amacıyla, likidite ve emniyetlerini de gözönünde bulundurarak aktif ve pasifini düzenlerler. Finans teorisine göre bu sermayenin getiri oranını maksimum yapmakla ve sermayenin getiri oranındaki dalgalanmayı minimum yapmakla olur. Bir bankanın sermaye getiri oranı piyasadaki kredi faiz oranları ve plasman maliyetlerine bağlıdır. 5 Nisan Kararlarıyla gelen mevduat munzam karşılık ve disponibilite tebliğlerinin uygulanması ve yüksek faiz uygu lamasına son verilmesinin etkisiyle bankaların plasman mali-215 yetlerinde üçüncü bölümde hesaplandığı gibi büyük bir düşüşe sebep olmuştur. Mevduatın Devlet garantisine alınmasıyla desteklenen bu olgu yaşanmakta olan“crowding-out”etkisinin zayıflamasına yol açarak bankaların kullanılabilir fonlarının özel sektöre kredi şeklinde aktarımlarının artmasına yol açmıştır. Bu durumu 1994 yılının Aralık ayı itibariyle bankaların konsolide bilançolarındaki kredi artışlarında görebiliriz. Aynı tarihteki bankaların tahsili gecikmis alacaklarında da düşüş gözlenmiştir. Diğer taraftan bankaların kanuni yükümlülüklerinin uygulanmasındaki sistem değişikliği ile de Türk Lirası mevduat ile mevduat dışı kaynaklardan sağlanan yabancı kaynakların bankaya maliyeti arasındaki farklılıklar azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
216 PART FOUR : SUMMARY It has been aimed to eliminate instability in money, foreign exchange, capital, goods and labour market with April 5 ( Austority Package ) decision under the existance of money and Foreign Exchange markets Which have been nurtured (come to existance ) tanks to 24 January 1980 decision in our economy. Because of this money and Fiscal policy instruments, in line with the decisions Which have aimed to decrease inflati on, establish a stability in financial markets and foreign exchange rates, find long-lasting and grass-root solutions to high public deficits and balance of payments deficits and attainment of sustainable growth rate, hava been put. into effect. Features of these decisions are as follows : - Following shock strategy. - Applying a semi - heteredoks programme - Following anchor policy Where firstly wages and salaries then foreign exchange rate and bank credits are selected as a key price. In line. with the effect of present economic conditions in our economy, effectiveness of the measures taken has realised its aims in some occations While it has realised other than What has been aimed in some occasions. Banking sector constitues care of the Turkish Financial217 System. Because of this, banking sector has been affected directly by amendments made by April 5 decisions in money policy instruments. Buying and selling activities in domestic money markets are taking place within the framework of local legal system and organised by national currency of that country. Rules that regulate domestic markets are composed of rules determined by Central Rank money policies and, further arised from fiscal obligations such as tax fund such regulations and restrictions! ead to import results Which^ affect money cost and its mobility, 'Today, Asset and Liability Management is carried out under the Fund Management Departments of banks. Bank fund management policies, in general, are affected and shaped by economic position of a country, experience of managers and management techniques applied. Banks regulate their asset and liability in line with their liquidity and safetly considerations in order to optimise their profits. According to finance theory, this can be achieved by maximising prof it' rate of capital and minimising fluctuations in profit rate of capital. Profit of a bank depends on the cost of credit interest rate in market and deployment cost. Deployment cost of banks has witnessed to very high decrease thanks to April 5 decisions Which brought deposit218 reserve requirement application of d i spnni hi 1 i ty hy law. and termination of high interest rate policy, as has been calcu lated in the third section. This policy has been supported by taking deposits under state's guarantee and it led to weakening of“ crowding- out effect”so that loanable funds could be transferred to private sector in terms of credits. This development can be observed in consolidated balance sheet of banks as of December 1994 as acceleration in credit increases. Decrease in bad loans has been observed too. On the other hand, differences among the cost of TL deposits and foreign sources obtained from nnn-deposi tory sources to a bank have been decreased thanks to change in the system of application of bank leöal responsibilities.