Örgütsel güven ve iş yeri güçlendirmesinin hemşirelerin örgütsel bağlılığına etkisi
Organizational trust and workplace empowerments' effect on nurses organizational commitment
- Tez No: 162558
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NECZAN TİMURCANDAY ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Günümüzün sağlık bakım çevrelerinde örgütsel güven, çalışan performansı ve bağlılığını tayin etmede artan oranda önemli bîr öğedir. Güçlendirme örgütsel güveni artırır ve bu yollada örgütsel bağlılık artar. Bu nedenle güçlendirici örgüt çevresi yaratmak oldukça önemlidir. Bu araştırmada hemşirelerin örgütsel güven, işyeri güçlendirmesi, psikolojik güçlendirme ve örgütsel bağlılık algılamalarının düzeyi tesbit edilmiştir. Ayrıca bu değişkenler arasındaki ilişkileri araştırılmış ve hemşirelerin demografik özelliklerine göre puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Araştırmamızda teorik çerçeve olarak Kanter'in güçlendirme modeli ve Laschinger'in bu modele psikolojik güçlendirmeyi ekleyerek elde ettiği uyarlanmış modelinden yararlanılmıştır. Araştırma modelimizi test etmek için rastgele seçilmiş İzmir hastanelerinde çalışan 237 hemşire örnekleminde deneysel ve tanımlayıcı bir model kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlan hemşirelerin güçlendirilmesinin örgütsel güvenlerini ve bunun sonucunda da duygusal bağlılıklarını artırdığı varsayımını desteklemektedir. Devamlılık bağlılığı örgütsel güven ve işyeri güçlendirmesi ile zayıf şekilde ilişkilidir. Psikolojik güçlendirme ile işyeri güçlendirmesi ve örgütsel bağlılık arasında güçlü bir ilişki vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Güçlendirme, İşyeri Güçlendirmesi, Psikolojik Güçlendirme, Örgütsel Güven, Örgütsel Bağlılık.Hemşirelik vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's healthcare^vofk^environments, organizational trust is an increasingly important element in determining employee performance and commitment to the organizations. Empowerment increases organizational trust and by this way also organizational commitment. For that reason creating empowering environment is very important In this study, the levels of nurses' organizational trust, empowerment, psychological empowerment and organizational commitment were determined. Besides, the relationships among these variables were investigated and the nurses mean scores were compared according to their demografic characteristics. In our study, Kanter's empowerment model and Laschinger's adaptation model added psychological empowerment by Laschinger to this model were used. A nonexperimental and defining design was used to test our research model in a random sample of 237 nurses who are working in İzmir hospitals. The results of this study support the proposition that nurses' empowerment affects their organizational trust and ultimately influences affective commitment. Continuance commitment was weakly related to organizational trust and workplace empowerment. Psychological empowerment has got a strong relationship between workplace empowerment and organizational commitment. KEY WORDS: Empowerment, Workplace Empowerment, Psychological Empowerment, Organizational Trust, Organizational Commitment, Nursing Vll