Hekimin sır saklama yükümlülüğü
Liability of keeping secret of a physician
- Tez No: 162559
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Hekimin sır saklama yükümlülüğü diğer bir deyişle hastaya ait tıbbi bilgilerin hekim tarafından gizli tutulması tıpta yaklaşık 2500 yıldan beri mesleki değer olarak önemini korumaktadır. Hekimin sır saklama borcu geleneksel, etik ve yasal bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hekimlik meslek sırrının korunması aynı zamanda özel yaşamın korunması anlamına gelmektedir. Özel yaşamın korunması bugün bir temel hak olarak hem ulusal hem de uluslararası metinlerde yerini almıştır. Hekimlik mesleği bir güven mesleği olup hastalar hekime sırlarını korku duymadan açabilmelidir. Hekimlik meslek sırrının açıklanmasının suç olarak TCK'da düzenlenme amacı hastanın özel yaşamının, hekimlik mesleğini, kamu yararını ve hukuk devletini korumadır. Türk hukukunda dayanağını AY 20. maddesinden alan hekimin sır saklama yükümlülüğü TCK'da kişilere karşı işlenen suçlar içerisinde düzenlenmiştir. Hastaların özel yaşamlarının gizliliğinin ve onlara ait kişisel verilerin Anayasal hukuk ile ceza ve ceza muhakemesi hukuku yönünden korunması hastaların obje haline gelmesini önlemek amacını taşımaktadır. Türk hukukunda hekimlik sırrı TCK dışında değişik kanun ve yönetmeliklerle de düzenlenmiştir. Böylesine önemli bir konunun dağınık bir şekilde düzenlenmesi çelişkilere yol açmaktadır. Çalışma konumuzu oluştran hkimlik meslek sırrının açıklınması suçunu uygulaması yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi hastaların sırlarını kamuya açmak istememeleri ve davaların uzun sürüp sır sahibi kişileri yıpratmasıdır. IVGünümüzde hekimin hastasının sırrını, başta teknolojik gelişmeler olmak üzere, çeşitli sebeplerden dolayı saklamışı güçleşmiştir. Konu ile ilgili gerek TCK gerek diğer düzenlemelerle hekimin sır saklama yükümülüğü kural olmaktan çıkmış istisna haline gelmiştir. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen hekimin sır saklama yükümlülüğü kolay vazgeçilecek bir yükümlülük değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Liability of keeping secret of a physician, in another words, keeping medical data of a patient dark by a physician has been given importance in medical science as a professional value approximately 2500 years. Obligation of keeping secret of a physician has been considered as a traditional, ethic and lawful subject. Meanwhile, protecting doctorship professional secret means protecting privacy as well. Protecting privacy, nowadays, has been taken part as a fundamental right in both national and international texts. Profession of medicine is a profession of reliance and patients have to explain fully their secrets to physicians fearlessly. The aim of regulating divulgation of doctorship professional secrets as an offence in Turkish Criminal Code is to protect privacy of patients, profession of doctorship and the public interest and law state. Liability of keeping secret of a physician, which is supported by the 20th item of Turkish Constitution in Turkish law, has been arranged in offences towards individuals in Turkish Criminal Code. Protecting secrecy of privacy of patients and personal data of them in accordance with Constitutional law and offence and offence adjudication law, is aimed to prevent patients to be considered as objects. Liability of keeping secret of doctorship in Turkish law is arranged in different statues and regulations expect from Turkish Criminal Code. Arrangement of such a significant topic in a disorganized manner causes contradictions. Carrying out offence of divulgation of doctorship professional secrets, which constitute of the study, is next to nothing. The reason of this that patients do not want to divulgate their secrets to public and the cases last long and they burn them out. Nowadays, it is so difficult for physicians to keep the secrets of their patients because of mainly technological developments and some other reasons. Related to the topic, both with Turkish Criminal Code and with other VIarrangements, liability of keeping secret of a physician is not considered to be a regulation but is considered to be an exception. However, although all these negative attitudes, liability of keeping secret of a physician is not a liability to be waived easily. VII