Avrupa Birliği'nde anayasal hareketler
Constitutional movements in European Union
- Tez No: 162557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nin anayasalaşma süreci, ATAD kararlarıyla biçimlenmiştir. Kurucu antlaşmaların anayasa benzeri hükümleri ve ATAD kararlan yoluyla temel hak koruması, bu sürecin başlıca göstergeleridir. Leaken Zirvesi ile bir anayasa oluşturulmasına karar verilmiştir.“Avrupa İçin bir Anayasa Oluşturan Antlaşma”, ulusal hükümet temsilcilerinden ve AB kurumlarının bürokratlarından oluşan bir konvansiyon tarafından hazırlanmıştır. Anayasa demokrasi açığının kapatılmasına ilişkin çareler getirmekte ve kurumlara işlerlik ve etkinlilik kazandırmaktadır. Anayasa'nın hukukî niteliği tartışmalıdır. Ne bir anayasa ne de bir uluslararası antlaşma özelliği göstermektedir. Kendine özgü özelliklere sahiptir. Anayasa'nın onaylanma prosedürü ülkelerin anayasal düzenlemelerine bağlıdır. Türkiye'nin üyeliği ile bu süreç arasında bir ilişki kurulmaktadır. Anayasa tartışmaları, AB'nin genişleme politikasında ve siyasî yapısının belirginleşmesinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The constitutionalism prosedüre of European Union has created by European Court of Justice (ECJ). Quasi- constitutional articles of establishing treaties and the protection of human rights by the means of ECJ are the main indications of constitutionalism of EU. By Leaken Summit, creating a constitution was planned.“Treaty Establishing A Constitution For Europe”, was created by a convention which was formed by national governmental representatives and bureaucrats of EU institutions. Constitution brings remedies about democracy deficit and provides efficiency and transparency of EU institutions. The legal characteristic of constitution is under debate.“Treaty Establishing A Constitution For Europe”is neither a constitution nor a international treaty. It has sui generis features. The ratification prosedüre of Constitution depends on the national constitutional prosedures. There is a relation between this prosedüre and the membership of Turkey. Constitution debate plays an important role in clarifing the politics and political structure of EU. VI