Ücret adaletinin iş davranışları üzerindeki etkileri
The effects of pay equity upon job behaviors
  1. Tez No: 162572
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Ücret adaleti konusunun, son yıllarda, çalışma yaşamında adaletin gerçekleştirilmesinde önemli bir role sahip olduğu anlaşılmıştır. Ücret adaletinin önem kazanmasında, çalışanların ücret adaletine ilişkin algılamasının ve bu algılamanın iş davranışları ile ilişkisinin etkisi büyüktür. Bu çalışmada ücret adaleti konusunun temelini oluşturan kuram ve araştırmalardan yola çıkılarak adil ücret ve unsurları tanımlanmış, ücret adaleti algılama süreci açıklanmaya çalışılmıştır. Ücret adaleti algısını etkileyen bireysel, örgütsel ve toplumsal faktörler incelenmiş ve iş davranışları ile ilişkisi, araştırmalar ışığında incelenmiştir. Ücret adaleti algısının davranışsal sonuçlarına yönelik olarak gerçekleştirilen deneysel çalışma ile farklı ücret düzeylerinin performans ve ücret doyumu üzerindeki etkisi ortaya konulmuştur. Deneysel çalışmanın sonuçları adil ücret algılaması ve yüksek ücret algılamasının iş davranışları ile ilişkisinin benzer olduğunu, düşük ücret algılamasının ise olumsuz iş davranışlarına neden olduğunu ortaya koymuştur. Düşük ücretin, adaletsizlik algılamasına daha çok neden olurken, yüksek ücretin adaletsizlik algılamasına neden olmayıp, ücret doyumunu yükselterek, performans üzerinde olumlu etkiye sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, pay equity has an important role in realizing justice in workplace. Workers pay equity perception and its relationship to job behaviors have a big effect on importance of pay equity. In this thesis, wage justice and its components are defined considering theory and researchs about pay equity, and process of pay equity perception is explained. Individual, organizational and social factors which affects pay equity perception are examined and its relationships to job behaviors are also examined under the light of researches. With experimental study which is done to explain behavioral outcomes of pay equity perception; the effects of different wage levels on performance and pay satisfaction is found. Here are the results of experimental study:. Equal pay perception's and overpay perception's relationship to job behaviors are found to be similar,. Negative job behaviors are resulted from underpay perception,. Overpay has a positive effect on satisfaction and performance, on the ather hand, underpay causes unequity perception more. VI