Balkanlar üzerindeki iyonosferde toplam elektron yoğunluğu modeli
The Model of total electron content over the Balkan region
  1. Tez No: 46661
  2. Yazar: SEHBAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET“Balkanlar Üzerindeki îyonosferde Toplam Elektron Yoğunluğu Modeli”Elektromanyetik Dalganın yolu boyunca toplam elektron içeriğinin (Birim kesitli sütun içindeki elektron sayısı) bilinmesi radyo dalgalarının Dünya-Uzay arası bölgede yayılması sırasındaki kesin (tam) zaman gecikmesi etkilerinin belirlenmesi bakımından temel rol oynamaktadır. Yeryüzündeki farklı bölgeler arasındaki uzunlukların ölçülmesi (özellikle Deniz haberleşme uydusu için) ve kesin zaman gecikmesi ile kontrol edilir. Balkan bölgesinde (20-30 ° doğu boylamları; 35-45 ° kuzey enlemleri) zaman belirlenmesi, Toplam Elektron îçeriği (TEÎ) için düzenli olarak ölçülmüş veriler bulunmamaktadır. Fakat bu bölgede bu amaçla kullanılabilecek yeteri kadar İyonosferik sondaj veri istasyonları bulunmaktadır. İstasyonlardan alman veriler kullanılarak TEİ hesaplanabilir. Bu tezin amacı îyonosond verilerine dayanarak Balkan bölgesi için TEİ' yi enlemin bir fonksiyonu olarak modellendirmeye çalışmaktır. 92
Özet (Çeviri)
SUMıMARY“The Model of Total Electron Content Over The Balkan Region”In order to determine the exact time delay effects on earthspace propagation of radio waves it is essential to know the Total Electron Content (TEC) along the ray path. Measurements such as distance between locations on the earth surface (essential for navigational purposes) and accurate time determination are controlled by time delay. In the Balkan region (20-30 ° E, 35-45 ° N) no systematic measurement of TEC exists, but, a sufficient number of Ionospheric vertical sounding stations exist. Their data can be utilized in order to estimate TEC. The purpose of the Thesis İs to study the possibility of modeling TEC as a function Latitude in the Balkan Region on the basis of existing Ionospheric vertical sounding (Ionosonde) data. 93