Tedarik zinciri yönetiminde stok sistemlerinin rolü ve önemi
The role and importance of stock systems in supply chain management
  1. Tez No: 162570
  2. Yazar: ÖZGEN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Günümüzde zorlu iş ortamında müşteri memnuniyetinin sağlanması ve rekabet avantajının korunması için firmalar tek başlarına hareket etmelerinin bir faydası olmayacağını anlamışlardır. Hammaddenin temininden nihai ürünün müşteriye ulaştırılmasına kadar rol oynayan bütün firmaların oluşturduğu tedarik zincirinin tamamında oluşturulacak işbirliğinin ve bilgi paylaşımının gerekliliğinin farkına varmışlardır. Bu nedenle firmalar eski bakış açısını terk edip tedarikçiler, üreticiler ve müşterileri de kapsayan tedarik zincirinin yönetilmesine yönelmişlerdir. Tedarik zinciri yönetiminde en kritik konulardan bir tanesi firmaların uyguladıkları stok sistemleri arasında koordinasyonun sağlanmasıdır. Tedarik zincirinin tamamının performansı firmaların stok kararları ve hedefleri ile optimize edilmelidir. Tedarik Zinciri Yönetimi uygulayan firmalarda stok kontrolü firma düzeyinde değil zincirin tamamını kapsayacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sayede zincir üyeleri arasında koordinasyon sağlanır ve zincir boyunca stoklama maliyetleri düşer. Stoklama maliyetlerinin azaltılması ve bu sayede tedarik zinciri boyunca etkinliğin artırılmasına yönelik yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında tedarik zinciri yönetiminde stok sistemlerinin rolü ve önemi vurgulanmaya çalışılmaktadır. Tedarik zincirinde stokların yönetilmesi ile ilgili yapılan literatür taramasını desteklemek amacıyla bir tedarik zincirinde yer alan bir firmanın stok kontrolü sistemi incelenmekte ve tedarik zincirinin tamamının verimliliğini artırmak için firmalar arasında bilgi paylaşımının ve stok yönetiminde işbirliğinin önemi vurgulanmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's challenging business environment, firms have realized that it is not useful to act independently for achieving costumer satisfaction and maintaining competitive advantage. They have perceived the necessity of coordination and information sharing among actors of a supply chain; that is, firms acting from procurement of raw materials to delivery of final product to the costumer. For this reason, firms have abandoned the old point of view and have turned towards the management of supply chain including suppliers, manufacturers and costumers. One of the most critical issues in supply chain management is the need of coordination among stock systems applied by the firms. It is necessary to optimize the performance of the whole supply chain by inventory decisions and targets of the individual firms. Inventory control of the firms in a supply chain must be carried out by taking into account not only the business level, but also the whole supply chain. By this way, coordination is ensured among the members of the supply chain and inventory cost decreases along the chain. In this master thesis, which is about decreasing inventory cost and hence improving efficiency throughout the supply chain, it is aimed to emphasize the role and the importance of stock systems in supply chain management. In order to support the literature review about inventory management in supply chains, stock control system of a firm located in a supply chain is investigated and the importance of collaboration in inventory management is emphasized. vm