Şemsü'l-Hakika'nın sadeleştirilmesi ve İzharu'l-Hakk ve Telbis-ü İblis'le mukayesesi
Simlifying of Şemsü'l-Hakika and its comparison with İzharu'l-Hakk and Telbis-ü İblis
- Tez No: 162577
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Yeryüzünde varolan inanç sistemlerinin hepsi insanı ya aşkın varlığa ulaştırmayı ya da onun kendisini gerçekleştirmesini hedefler. Semitik kökenli dinlerin her biri de kendisinin Hakk'a ulaştıracak tek yol olduğunu ve diğer inanç sistemlerinin bunu gerçekleştirmekten uzak bulunduğunu iddia eder. Bu bağlamda tezimiz, İslâm ile Hıristiyanlık arasındaki üstünlük tartışmalarını ele almaktadır. Sadeleştirmesini yaptığımız Şemsü'l-Hakika adlı eseriyle Harputlu İshak Efendi, Harput bölgesinde yoğunlaşan Protestan Hıristiyanların misyonerlik faaliyetleri karşısında Müslüman halkı bilinçlendirmeyi gaye edinmiştir. Eserde öncelikle insanın kurtuluşunu sağlayacak hak dinin hangi özelliklere sahip olması gerektiği bildirilir. Sonrasında, bu özelliklerin Hıristiyanlık'ta mı yoksa İslam'da mı daha kapsamlı yer aldığı mukayese yoluyla anlatılır. Kitabında nesh, tahrif, kurtuluşun hangi yolla gerçekleşeceği, Tevrat, İncil ve Kur'ân-ı Kerim'in Allah kelamı olup-olmadığı ile Hz. Muhammed'in m üj delenisin in sıhhati gibi konuları işleyen İshak Efendi, Hıristiyanların İslam'a yönelttikleri bütün sorulara, eserinde detaylı cevaplar sunar. Ayrıca eserinin sonunda kendisi de Hıristiyanlara sorular yönelterek inançlarındaki akılla bağdaşmayan noktalara işaret eder. Çalışmamızda Şemsü'l-Hakika'nın sadeleştirilmesinden başka onun İzhar'ul-Hakk ve Telbisü İblis'le mukayesesi yapddı. Bu iki eserin, sahip oldukları farklılıklar yanmda ulaşmak istedikleri hedef açısından İshak Efendinin eseriyle özdeşlik arz ettikleri görüldü. Her biri İslâm coğrafyası içindeki Müslüman halkın inandığı dini daha bilinçli yaşamasma katkıda bulunacak çalışmalar olarak, yazıldıktan dönemde önemli bir işlevi yerine getirmişlerdir. Farklı fikir akımları ve inanç sistemleri karşısında inandığı dini savunma ihtiyacı, insanın doğası gereği, dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam edecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All belief systems on the earth aim to raise man to the Ultimate Reality or want him to realize himself. Similarly, each Semitic religion claims that only and only can its way reach man to the Truth and other belief systems are far from to realize that. And our thesis deals with the discussion of superiority between Islam and Christianity. In Shemsu'l-Hakika (The Sun of Truth) which we simplified it, in our thesis, into modern Turkish, Ishak Efendi of Harput purposed to warn Muslim people against the increasing missionary activity of Protestants in Harput region. In this work, firstly he explains the features of the true religion which will lead people to the salvation. Then he compares Christianity and Islam by examining whether they contain the features comprehensively. In his book Ishak Efendi he deals with the issue of repeal (nesh), distortion (tahrif), the way of salvation, whether Old and New Testament and Quran are God's word or not, foretelling of Muhammed's coming in Bible and presents elaborate answers to the Christian's questions about Islam. Furthermore in last part of the book he asks some questions to the Christians aiming to show that some Christian beliefs are irrational. In this study Shemsu'l-Hakika, except for translation of it, is compared with Izharu'l Hakk (Revelation of Truth) and Teblisu Iblis (Temptation of Devil). These two works, with some differences, are similiar to Ishak Efendi's book in respect of their aims. Each of them, aiming at helping Muslims in Islamic geography to be more conscious in their belief, have made an important function in their times. Man's defense of his own faith against different schools of thought and belief systems will be observed forever. VI