Bazı soya çeşitlerinin Çukurova koşullarında II. ürün olarak yetişebilme olanakları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 1879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-IV- ÖZ Bu araştırma, Çukurova Bölgesinde II. ürün olarak yetişebilen yeni soya çeşitleriyle, bu çeşitlerin önemli tarımsal ve bitkisel özelliklerini saptamak amacıyla yapılıştır. Denemeye alınan soya çeşitlerinde en yüksek tohum verimi 367.63 kg/da ile B^.-253 çeşidinden, en düşük tohum verimi ise, 123.56 kg/da ile 02-173 çeşidinden elde edilmiştir. Denemede kullanılan yeni çeşitlerden Bs,-,-253 ve Semu-62 çeşitlerinin bölge çeşitlerinden daha fazla verim verdiği ve bölgeye adapte olabileceği gözlenmiştir. Aynı araştırmada, tohum verimi İle ilk meyve yüksekliği, ICO-tohua ağırlığı, yag verimi, hasat indeksi ve yetişme süresi arasında olumlu, bitki boyu, dal sayısı ve meyve sayısı arasında ise olumsuz bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ı-v. âBTMCTS This study has been conducted with the objective of deter ssining the important agricultural and vegetative properties of new soybean cultivars which car, be planted in the Çukurova region as a double crop. Assong the soybean cultivars tested, the highest seed yield was obtained from Bso-253 with a yield of 357.63 kg/da and the lowest from 32-173 with a value of 123.55 kg/da. Particulary, the two new cultivars B*